Arabulucu uzlaşmayı başaramadı

Hükümet, SEKA'daki direnişi bitirmek amacıyla Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ı Türk-İş'e arabulucu yolladı. Sendika, fabrikanın üretime devam etmesinde ısrarlı. Yıldırım, sendikanın isteklerini bir daha Başbakan Erdoğan'a iletme sözü verdi.

ANKARA/KOCAELİ - SEKA İzmit fabrikasının kapatılması yönünde alınan kararın ardından 'işyerini terk etmeme' eylemine başlayan işçilerin direnişi 50. gününe girdi. İşçilerin direnişine karşın "Sabrımız taşıyor" uyarısında bulunan hükümet, önceki gün süpriz bir kararla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı 'arabulucu' olarak Türk-İş'e gönderdi.
Sendika: Üretime devam
Görüşmede, sendika temsilcileri üretime devam edilmesinde ısrar ederken, Yıldırım'ın bu konuda geri adım atmadığı öğrenildi. Ancak Yıldırım sendikanın isteklerini bir kez daha Başbakan Tayyip Erdoğan'a iletme sözü verdi.
Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, "Uzun süre bu işi götürmek niyetinde değiliz. Bizim de sabrımızın zorlandığı anlar oluyor" demişti.
Hükümetin tavır değiştirerek Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı göndermesi, Türk-İş tarafından çok olumlu karşılandı. Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, "Ziyareti olumlu bir adım görüyoruz, ama sonuç önemli" dedi. Yıldırım'ın, Erdoğan'la görüştükten sonra önümüzdeki günlerde yeniden Türk-İş'i ziyaret edeceği öğrenildi.
Hükümet ne önerdi?
Yıldırım, görüşmede, daha önce hükümetin önerdiği formülü yineledi. Hükümetin SEKA işçilerine yönelik formülü, 200 işçinin Silifke Taşucu Fabrikası'na gönderilmesi, 100 işçinin emekli edilmesi, 150 işçinin İzmit Belediyesi'nde çalıştırılması, geri kalan işçilerin ise özelleştirme mağdurları için çıkarılan yasa çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) okullarında işçi olarak çalıştırılmasını içeriyor. Ancak yasadan yararlanarak, MEB'e geçmek isteyen işçilerin 'dilekçe' vermek için 17 Mart'a kadar süresi bulunuyor.
Bordroyu gösterdiler
Görüşmede ücretler de gündeme geldi. Daha önce Başbakan Erdoğan, "2 milyar liraya yakın maaş alıyorlar" demişti. Görüşmede sendikacılar Erdoğan'ın bu sözlerini hatırlatarak, tüm işçilerin maaş bordrolarını Yıldırım'a sundu.
Polis kapıya el koydu
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, dünden itibaren fabrika kapısının yaklaşık 100 metre yakınına demir parmaklıklar yerleştirerek kontrol noktası oluşturdu. Fabrikaya giriş ve çıkışı kontrol altına alan polis, kapı önüne de bir polis otobüsü koydu. Bu işçiler ve ailelerini tedirgin ederken, polisin Ankara'dan gelecek talimatla her an operasyon başlatabileceği söylentileri yayıldı.
Kalabalık bir grupla dün fabrikadaki işçileri ziyaret eden Türk Harb-İş Sendikası yöneticileri, tepsiler dolusu baklava getirdi. Dün işçilerden bazıları, Kocaeli Tabip Odası Temel Haklar Komisyonu'nda görevli iki doktor tarafından sağlık kontrolünden geçirildi.
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7404207404200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.