Aracılığa soyunan Baran gözaltında

Aracılığa soyunan Baran gözaltında
Aracılığa soyunan Baran gözaltında

Süreyya Karabulut adına Hayyam Garipoğlu?yla pazarlık yaptığı öne sürülen Baran sorgulandı FOTOĞRAF: MUSTAFA ÖZDABAK / DHA

Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Münevver Karabulut cinayeti katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun amcası Hayyam Garipoğlu ile Karabulut’un babası Süreyya Karabulut arasında ‘para’ için aracılık yaptığı ve elinde görüşmelere dair kasetler bulunduğu iddia eden Cemil Baran gözaltına alındı. Gazeteci Kadir Çelik de emniyete gelerek ifade verdi.
Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu 3 Mart’tan beri yakalanamazken, Gaziantep’te gazetecilik yaptığı öne sürülen Cemil Baran’ın Karabulut ve Garipoğlu aileleri arasında aracılık yapmaya soyunduğu ortaya çıkmıştı.
Baba Süreyya Karabulut Garipoğlu ailesinden 3 milyon avro para istediğini kabul ederken, bu görüşmeyi Cemil Baran isimli bir kişiyle yaptığını, görüşmenin kayıt altına alındığını da sonradan öğrendiğini anlatmıştı.
Baran daha sonra çelişkili açıklamalar yapmaya devam etmiş, Garipoğlu’nun Ermenistan’a kaçtığını iddia etmişti. Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da amca Garipoğlu’yla görüştüğünü öne sürmüştü.
Baran dün ‘İki kişi arasındaki aleni olmayan görüşmeyi kaydetmek’, ‘soruşturmayı etkilemeye ve yönlendirmeye çalışmak’, ‘suçu bildirmemek’ten gözaltına alındı. Emniyete girerken üst aramasında 10 lira çıkan Baran’ın ifadesinde bu işe ‘para için’ giriştiğini söylediği belirtildi. 

‘Belediye otobüsünde duydum’
Baran ‘Cem Garipoğlu’nun Ermenistan’da olduğu’ bilgisine nereden ulaştığı sorulunca, belediye otobüsünde yanında oturan ve eski ‘ateşe’ olduğunu söyleyen bir adamın “Ermenistan’a kaçmıştır” dediğini söyledi. Cerrah’la ilgili iddiayı da bir gazetede okuduğunu belirten Baran, baba Karabulut’la yaptığı görüşmenin kasetlerinin gazeteci Kadir Çelik’te olduğunu söyledi. Bunun üzerine emniyete çağrılan Kadir Çelik, kasetleri vereceklerini söyledi. Baran için bir gün de ek gözaltı süresi alındığı öğrenildi .