Aradaki 350 bin farkı bulun

Antalya'da 30 yılda ağaçlandırılan ve uzmanların hesabıyla 630 bin kadar ağaç bulunan Belek Ormanları'nın nasıl yok edildiği, iki yıl arayla çekilen fotoğraflarla netleşti. Bölge 90'larda turizme açıldı, peş peşe 45 otel ve yedi golf sahası yapıldı, üç saha da yolda.
Çevreciler, bölgede 500 bin ağaç kesildiği iddiasında. Otel sahipleri, "Kesildi ama bu kadar değil, ayrıca çok fidan diktik" diyor. Fotoğraflar karşılaştırılıp, veriler değerlendirildiğinde, kesilen ağaç sayısının yarıya yaklaştığı, en az 350 bin olduğu hesaplanıyor.
Haber: HASAN ALAYBEYOĞLU / Arşivi

ANTALYA - 30 yılda ağaçlandırılan Belek Ormanları'nın nasıl yok edildiği, iki yıl arayla çekilen fotoğraflarla sergilendi. Golf sahaları ve oteller için en az 350 bin ağacın kesildiği belirtiliyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz'e göre katliamın yasal altyapısı, bölgenin 1990'dan sonra 'turizm bölgesi' ilan edilmesiyle hazırlandı.
Antalya'nın en gür ve en özel ormanlarına sahip, Serik ilçesine bağlı turistik Belek beldesinin bu özelliği, fotoğraflarda kaldı. 1960'lı yıllarda ağaçlandırılan ve 30 yılda kendine özgü sık fıstık çamlarıyla tüm dünyanın büyük ilgisini çeken Belek ormanları, 1984 yılında Turizm Bakanlığı tarafından turizme açılmak üzere planlandı. Turizm Bakanlığı'nın 1990 yılından itibaren bölgeyi 'turizm bölgesi ilan etmesiyle, 23 bin dönümlük Belek Muhafaza Ormanı'na peş peşe tahsisler yapıldı. Tahsislerin hayata geçirilmesiyle 45 otel hizmete açıldı. Otellerin yanında yedi golf sahası inşa edilen Belek'te üç golf sahası yapımı ise sürüyor.
TTKD Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesiyle katliamın yasal düzeneğinin hazırlandığını öne sürdü. Gündüz, belediyelerin de yeni golf sahaları için verdiği imar izinleriyle katliamın diğer ayağını oluşturduğunu savunurken, bu bölgede beş ayrı koruma statüsü bulunduğunu hatırlattı:
"Orada 18 bin dönümde fıstık çamı, 5 bin dönümde de okaliptus ağacı bulunuyordu. 600-700 bin ağaç vardı, yaklaşık 500 binini kestiler. Halkın tepkisini çekmemek için yolun kenarında birkaç sıra ağaç bırakıldı, asıl kesim ormanın içlerinde oldu."
Gündüz'e göre Turizm ve Orman bakanlıklarının bu durumdaki vebali büyük:
"Beş koruma statüsüne rağmen Belek Ormanları'nın bulunduğu alan turizm sahası ilan ediliyor. 'Muhafaza ormanı' en değerli ormanlardan biri demektir. Turizme tahsis edilmesi zaten Anayasa'ya uygun değil. O bölgenin kıyıları caretta caretta üreme alanı. Ayrıca uluslararası kuş göç yollarının üzerinde orman içi ve yakın çevresinde de endemik bitki türü var. Tüm bunlara rağmen devlet eliyle tahrip edildi. Çevre ve Orman Bakanlığı, korumakla yükümlü olduğu alanların tahsis edilmesine ses çıkarmamakla vebal alıyor. Turizm Bakanlığı da turizm için tahsis ederek vebale ortak olmuştur. Kadriye ve Belek belediyeleri de bu alanı imara açarak, halka karşı yasal sorumluluklarını yerine getirmedi." Bölgenin sorunu sadece ağaçların yok edilmesi değil, sırada su kaynakları da var. Gündüz bu konuda şöyle konuşuyor:
"Belek Ormanları korunmadığı gibi burada çevreyi daha çok tahrip edecek golf sahaları yaratılmıştır. 100 hektarlık bir golf sahasının bir yılda tüketeceği su miktarı, yaklaşık 1 milyon metreküp olacaktır. Ayrıca golf alanlarında çimlere kullanılan ilaçlar nedeniyle akarsularda, yeraltı suyunda, denizde kirlenme meydana gelmektedir."
Gündüz'ün verdiği bilgiye göre Belek ormanlarında yapılan tahsislerin iptali için birçok dava açıldı. Antalya Barosu'nun açtığı dava sonunda, Anayasa Mahkemesi 2007 Mayıs ayında 'Orman arazileri turizm amaçlı tahsis edilmemeli' yönünde karar verdi. Ancak bu karara rağmen, yapılan tahsisler kapsamında inşaatlar tüm hızıyla devam etti. Belek Ormanları'ndaki ağaç katliamını 2005 ve 2007 yılları arasında çektiği iki ayrı fotoğrafla ortaya koyan Vila -Int Uluslararası Hava Fotoğrafçılığı Şirketi ortağı ve TEMA Antalya Şubesi üyelerinden Timur Kara ise fotoğraflarda katliamın çarpıcı şekilde görüldüğünü belirtti. Kara, "www.vila-int.com adresli sitemizde ağaç katliamının çarpıcı fotoğraflarını görmek mümkün" dedi. Bu arada orman mühendisleri bölgede eskiden 630 bin kadar ağaç olduğunu belirtirken, kesilen ağaç sayısı için "Görüntülere bakıldığında en az 350 bin ağacın kesildiği görülüyor" dedi.
Oteller: O kadar kesmedik
Bölgede otelleri bulunan Papillon Otelleri Genel Koordinatörü Erol Akın, Belek ormanlarının koruma altında olmadığını iddia ederek, "O bölgede söylendiği kadar ağaç kesildiğini de düşünmüyorum" dedi.
Gloria Serenity Otel Genel Müdürü Özgür Cinkılıç ise otel ve golf sahaları yaparken ağaç kesmek zorunda kaldıklarını söyledi. 2005 yılındaki yatırımlarıyla birlikte 8 bin 144 civarında ağaç kestiklerini belirten Özgür Cinkılıç, "Ancak kestiğimiz ağaçların belki 20 katını diktik" diye bilgi verdi.