Aradığınız iki âkil insan duruşmada

Aradığınız iki âkil insan duruşmada
Aradığınız iki âkil insan duruşmada

KESK üyeleri, tutuklu arkadaşlarına destek için Ankara Adliyesi önünde toplandı.

Âkil insan heyeti çalışmaya iki eksikle başladı. Biri, 'terör örgütü üyeliği'nden dün mahkemeye çıkan KESK Başkanı Özgen, diğeri avukatı Türkdoğan'dı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Âkil insan olarak seçilen kişiler Kürt sorununun çözümü konusunda çalışmalarına başlarken heyette iki kişi eksikti. Çünkü heyetteki ‘Âkil insan’lardan biri hakkında açılan dava nedeniyle sanıktı, diğeri ise onun avukatıydı. Sanık olan KESK Başkanı Lami Özgen, dünkü duruşmada, “Kürt sendikacıların Kürt sorununa duyarlı olması, Kürt siyasi hareketinin kelime, kavramlarını kullanması soruşturma konusu yapılamaz” dedi.
KESK’e yönelik KCK operasyonları kapsamında haklarında dava açılan 22’si tutuklu toplam 72 sendika yönetici ve üyesinin ‘ PKK /KCK terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla yargılanmasına dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada, Âkil İnsanlar listesinde yer alan KESK Başkanı Lami Özgen de yer aldı. Âkil İnsanlar heyeti çalışmalarına başlarken, Özgen hakkındaki dava nedeniyle çalışmalara katılamadı. Aynı şekilde yine Âkil İnsanlar heyetinden olan ve Özgen’in avukatlığını üstlenen Öztürk Türkdoğan da savunma görevi nedeniyle çalışmada yoktu. Duruşmada söz alan avukat Yusuf Alataş, Özgen ile sanıkları savunan avukat Öztürk Türkdoğan’ın, çözüm süreci için ‘âkil insan’ seçildiğini anımsatarak “Bu gerçekten ironik bir durum” dedi.

‘Barışçıl eylemlerdi’
Dünkü duruşmada, 10 aydır tutuklu bulunan 22 sendikacı ile tutuksuz yargılanan KESK Başkanı Özgen hazır bulundu. KESK Başkanı Özgen savunmasında, gözaltına alınma yöntemine dikkat çekerek, “Bulunduğum yer belli olmasına rağmen sabahın 6’sında Diyarbakır Silvan Karayolu’nda zırhlı araçlarla yolum kesilerek alıkondum. 12 Eylül darbesinden sonra gözaltına alınan ve bu şekilde davranışlara maruz kalan tek konfederasyon başkanıyım” diye konuştu. Özgen, yasadışı bir örgütle ilgisi olmadığını belirterek şöyle konuştu:
“İddianamede 34 etkinliğimiz örgüt delili olarak gösterildi. Oysa bunlar demokratik ve barışçıl eylemlerdi. Sendikada yapılan toplantılarda, Kürt sendikacıların Kürt sorununa duyarlı olması, Kürt siyasi hareketinin kelime, kavramlarını kullanması soruşturma konusu yapılamaz. Bizler, emekçiyiz, sendikacıyız, Kürt’üz ve sosyalistiz.”

Tutuklu sanık kalmadı
Öztürk Türkdoğan da Türkiye ’de toplumsal barışın yeniden inşa edilmeye çalışıldığını ifade ederek, “Yeni bir süreç yaşanıyor. KESK, toplumsal barış açısından önemli bir harçtır. Lami Özgen ile ben, âkil insanlar heyetindekiler olarak toplumsal barış için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır, tutuklu 22 sanığın tahliye edilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Köksal, verilen aranın ardından, tutuklu sanıkların tahliyesine karar verildiğini açıkladı. Böylelikle 72 sanıklı davada tutuklu yargılanan sanık kalmadı.