Arafta iftar: TOMA sofraya barikat kurdu!

Arafta iftar: TOMA sofraya barikat kurdu!
Arafta iftar: TOMA sofraya barikat kurdu!

Fotoğraf: İdris Emen

İstiklal Caddesi'nden Taksim'e çıkışa kadar uzanan iftar sofrasının meydana çıkmasını engellemek için cadde başına TOMA çekildi.
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

İSTANBUL  - Antikapitalist Müslümanlar'ın gerçekleştirdiği 'Yeryüzü Sofraları'nın ilki dün İstiklal Caddesi'nde büyük bir kalabalıkla başladı.

Saat 20.00'de Galatasaray 'da toplanan grup Galatasaray Lisesi'nin önünden Gezi Parkı'na kadar yanyana iftar sofrası kurdu. Gazete kağıtları ve masa örtüleriyle uzayıp giden sofra hazırlıkları 20.47'ye dek sürdü. ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganlarıyla devam eden iftar hazırlıklarında herkes yanında getirdiği yemekleri paylaştı.

TOMA İLERLEMEYE ÇALIŞTI

Yol boyunca süren sloganlar iftar saatinin geldiğini haber veren ezan sesiyle yerini sessizliğe bıraktı. Ezanın okunmasından beş dakika önce ise bir TOMA İstiklal Caddesi'nin başına, yani 'Yeryüzü Sofraları'nın tam yanına yanaştı. Yüzü 'Yeryüzü Sofraları'na dönük, ışıkları açık ve çalışır vaziyette duran TOMA yavaş yavaş ilerlemeye çalışsa da önünde oluşan kalabalık buna izin vermedi. Açılan oruçların ardından çöpleri toplayan katılımcılar yine sloganlar eşliğinde sofralarını topladılar. Galatasaray'da iftar açanlar teravi namazını Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii'nde kılacaklarını açıklayıp dağılırken polis anonsu geldi: "Caddeyi boşaltın aksi takdirde müdahale olacak..."


  http://www.radikal.com.tr/114113411411348

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şov yapma anladık seni - thinkerbell

  Allah'a şirk koşmak en büyük günahtır değil mi? O sebepten, şunu yapanın ibadeti kabul olur bunu yapanın kabul olmaz Allah'ın gözünde demek dine uygun olmayabilir. Bir de şov için oruç tutanınki kabul olmaz demiş arkadaş, ha şunu bileydin. İhsan Eliaçık'ı izleyin bence. Bir ateist olarak bana bile İslam'ı sevdirdi kasmayan, halkçı, kategorize etmeyen, ötekileştirmeyen, mantıklı tavrıyla. Bir durup da o seks, bu içki, o şeytan diye bağrınmasanız ortalarda, dininizi şov yapmadan kendinize yaşasanız, ellerinizde satır ağzınızda küfür olmadan sevgiyle ne olursan ol gel, gelmesen de biz seni severiz deseniz ve hakikaten sevseniz, kimseler İslam şöyle böyle demez, kimse dini, Müslümanı öcü gibi görmez. Size ne insanların öpüşmesinden sevişmesinden içkisinden hem ya. Sen sonraki dünyada hurilere, cennet içkilerine saklama kararı almışsın kendini, burada ne olursa olsun nefsini tutacaksın. Ayy o da yapmasın demek yok. Bazımız da çok emin değiliz sonraki dünyanın varlığından bu dünyada yaşamayı seçmişiz. Sonuçta ikisi de kumar. Birbirimizi rahat bırakalım.

  Yeryüzü sofrası - siduri

  İftar açanların başında TOMA'ların, polislerin olduğu bir fotoğrafı belki İsrail'de görebilirdik. Bak, hayaldi, o da gerçek oldu!

  Orucu neler bozar? - farika

  Ben maddeler sıralayan bazı yorumcu arkadaşlar kadar hakim değilim. Acaba 17 yaşında insanlara 10 metreden kapsül atıp kafasını parçalamak, tekerlekli sandalyede insanlara tazyikli su sıkmak, her Allah'ın günü olaya tanıklık edenler böyle birşey yok derken yalan söylemek orucu bozar mı?? Bir cevap verebilirlerse kimsenin orucu boşa gitmesin, önceden herkes bilsin.

  yasakların daniskası - genco940

  Muhafazakar iktidardan müminlere tehdit, dağılın yoksa vs. Yahu işiniz gücünüz yokmu, hadi ötekisi gavur, bunlar antikapitalist müslüman orucunu açmış, teraviye gidecek sen kimsinki mani oluyorsun,ne haddine. Kendini bir şey sanan birine göklerden bir şeylermi nail olmuş, yoksa birisi kafayı yemişte saçmalamışmı hiç düşündünüzmü. Allah hakkınızda hayırlısını versin ne denirki. Gavurun tabiri ile no coment yahu.

  NE GÜZELDİR İSTİKLALDE İFTAR SOFRASINA DİZ KIRMAK.. - kazımtaş

  Faydası olmayan bahardan yazdan, yüce dağ başının kışı makbuldur.nağmertlerin kaymağından balından, merdin kuru yavan aşı makbuldur..

  Mevlana - Leyuboglu

  Mevlana'dan çeviridir. Ne hristiyanım ne yahudiyim ne müslümanım Ne batıdanım, ne doğudanım, ne karadan ne okyanustanım Ne topraktanım, ne rüzgardan, ne ateşten Ne gökteyim ne yerdeyim Ne cennetten ne cehennemdenim Mekanım mekansızlık İzim izsizlik Ne bedenim, ne canım Can-ı cananım Aşk şarabından sarhoşum Alemdeki tüm ikilikleri bırakmışım İki alemi bir kılmışım

  Helal olsun - ErenOr

  Çapulcuların kurduğu iftar sofrasının upuzun ve kesintisiz tek bir sofra şeklinde olması bile çok anlamlı mesajlar veriyor.