Arafta iftar: TOMA sofraya barikat kurdu!

Arafta iftar: TOMA sofraya barikat kurdu!
Arafta iftar: TOMA sofraya barikat kurdu!

Fotoğraf: İdris Emen

İstiklal Caddesi'nden Taksim'e çıkışa kadar uzanan iftar sofrasının meydana çıkmasını engellemek için cadde başına TOMA çekildi.
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

İSTANBUL  - Antikapitalist Müslümanlar'ın gerçekleştirdiği 'Yeryüzü Sofraları'nın ilki dün İstiklal Caddesi'nde büyük bir kalabalıkla başladı.

Saat 20.00'de Galatasaray 'da toplanan grup Galatasaray Lisesi'nin önünden Gezi Parkı'na kadar yanyana iftar sofrası kurdu. Gazete kağıtları ve masa örtüleriyle uzayıp giden sofra hazırlıkları 20.47'ye dek sürdü. ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganlarıyla devam eden iftar hazırlıklarında herkes yanında getirdiği yemekleri paylaştı.

TOMA İLERLEMEYE ÇALIŞTI

Yol boyunca süren sloganlar iftar saatinin geldiğini haber veren ezan sesiyle yerini sessizliğe bıraktı. Ezanın okunmasından beş dakika önce ise bir TOMA İstiklal Caddesi'nin başına, yani 'Yeryüzü Sofraları'nın tam yanına yanaştı. Yüzü 'Yeryüzü Sofraları'na dönük, ışıkları açık ve çalışır vaziyette duran TOMA yavaş yavaş ilerlemeye çalışsa da önünde oluşan kalabalık buna izin vermedi. Açılan oruçların ardından çöpleri toplayan katılımcılar yine sloganlar eşliğinde sofralarını topladılar. Galatasaray'da iftar açanlar teravi namazını Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii'nde kılacaklarını açıklayıp dağılırken polis anonsu geldi: "Caddeyi boşaltın aksi takdirde müdahale olacak..."