Aralarına huzurevi girdi

Devlet, küçük yaşta evlendirilen 13 yaşlarındaki iki çocuğun birlikte yaşamasının engellenmesi için harekete geçti. Kız çocuğu F.A. huzurevine yerleştirilirken, soruşturma açılan erkek çocuğu A.A.'nın ise cezai ehliyetinin olup olmadığı belirlenecek.

AĞRI - Devlet, küçük yaşta evlendirilen 13 yaşlarındaki iki çocuğun birlikte yaşamasının engellenmesi için harekete geçti. Kız çocuğu F.A. huzurevine yerleştirilirken, soruşturma açılan erkek çocuğu A.A.'nın ise cezai ehliyetinin olup olmadığı belirlenecek.
Ağrı'nın Fatih Mahallesi'nde yaşayan ve bir yıl önce birbirlerine âşık olduklarını söyleyen F.A. ile A.A., evlenmek için ailelerinden izin istedi. Çocuklarının yaşının küçük olduğunu düşünen aileler, bu evliliğe karşı çıktı. Bunun üzerine F.A., damat adayı A.A.'ya kaçtı. Aradan bir süre geçince de iki çocuk düğün yapmaya karar verdi. Pazartesi günü yapılan düğüne kızın ailesinden kimse katılmazken, erkek tarafı ve çocukların arkadaşları tam kadro oradaydı.
Ağrı Valisi Yusuf Yavaşcan, düğünden sonra, "Bu evlilik kabul edilemez. TCK'nın 230. maddesine göre, evlilik yasalara aykırı ise, yaptıranlar hakkında işlem yapılır. Eğer dini nikâh yapılmışsa, bunu yapanlar ve yaptıranlar hakkında da yasal işlem uygulanır. Olay adli yargıya intikal etti" dedi.
Ağrı Cumhuriyet Başsavcıvekili Tamer Arifoğlu da dün, A.A.'nın, cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla istenen doktor raporunun hazırlanması için Erzurum'a gönderildiğini, kız çocuğu
F. A.'nın ise hakkında tedbir kararı alınarak Ağrı Huzurevi'ne yerleştirildiğini belirtti. A.A. hakkında 'kız kaçırma' suçundan soruşturma açıldığını, yaşı küçük olduğu için tutuksuz yargılanmasına karar verildiğini kaydeden Arifoğlu, şunları söyledi:
"A.A. hakkında kız kaçırma suçundan zaten soruşturma açılmıştı. Düğün yapmak suç değil. Suç olan, küçük yaştaki çocukların birlikte yaşamaları. İlişkiye girmeleri suç. Bu yüzden mahkeme tarafından alınan tedbir kararıyla kız çocuğu F. A.'nın, çocuk esirgeme kurumu olmadığı için Ağrı Huzurevi'ne yerleştirilmesine karar verildi."
A.A.'nın babası C.A. da, "Düğün yapmadık. Yalnızca çocukların nişanı için tören düzenledik" diye ifade vermişti.


    http://www.radikal.com.tr/7492697492690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.