Aralıksız operasyon

Irak sınırındaki bölgelerde operasyon aralıksız sürerken, helikopterler PKK sığınaklarını vurdu. Savaş uçakları sınırın üstünde uçuş yaptı. Teröristlerin kaçış güzergâhı da Çukurca'dan gece boyunca top ateşine tutuldu.

HAKKÂRİ/ŞIRNAK -Dağlıca bölgesinde, 12 askerin şehit edilmesinin ardından Kuzey Irak sınırındaki Yüksekova, Çukurca'ya gece boyu operasyon yapıldı. Operasyonlara helikopterler ve savaş uçakları destek verdi.
21'inci Sınır Taktik Tugay Komutanlığı'ndaki çok sayıda helikopter, operasyonlara havadan katıldı. Helikopterler, sabah saatlerine kadar yüzlerce kalkış yaptı. Helikopterlere dün öğlen saatlerinde iki savaş uçağı da katıldı. Kuzey Irak'ın Türkiye sınırındaki PKK'lıların bulunduğu Şuke, Bri, Ertis, Şetunes, Reşote, Kanimasi, Amedi bölgelerine top ateşi açıldı. PKK'lıların sınırdaki kaçış güzergâhları da gece aralıklarla bombalandı.
Köprü yapılacak
Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca Köyü'nde PKK'lıların askeri birliğe saldırı düzenlediği gece, yardım gelmesini önlemek için havaya uçurduğu Avaşin Çayı üzerindeki 35 metrelik beton Şeron Köprüsü'nün en kısa sürede yeniden yapılacağı öğrenildi.
Karayolları ekipleri dün bölgeye gönderilirken beş küçük köye ulaşımı sağlayan köprüde çelik konstrüksiyon kullanılacağı belirtildi. Şehri Köprüsü askeri birlikler için önemli geçiş noktasıydı. Altı metre genişliği, 35 metre uzunluğu bulunan beton köprünün diğer tarafında yerleşim birimi bulunmadığı için sadece Dağlıca Piyade Taburu'na ulaşım sağlıyordu.
Şırnak'ta da hareketlilik
Şırnak'ta da PKK'ya yönelik operasyonlar aralıksız devam ediyor. Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri yol güzergâhında zırhlı araçlar eşliğinde mayın taramaları yapılıyor. Hava destekli devam eden operasyonların yanı sıra arazi arama tarama faaliyetleri de sürüyor. Olası sınır ötesi operasyon ve sınırdan sızmalar nedeniyle bölgedeki tüm güvenlik birimleri alarma geçti. Topçu birlikleri sınıra kaydırıldı.
Sınırdaki köyler boşalıyor
Kuzey Irak'ta Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan köyler güvenlik gerekçesiyle boşaltılıyor.
Köylerdeki kadınlar, çocuklar ve gençler kent ve ilçe merkezlerindeki yakınlarının yanına sığınırken, okulların kapısına kilit vuruluyor.
Kuzey Irak'ın Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan köylerden biri de Hıristiyan Keldani köyü Deştateğ Köyü'nde sadece 20-25 kişi kaldı. Köydeki bütün çocukların aileleriyle birlikte Zaho ilçe merkezindeki yakınlarının yanına sığınması üzerine köyde dört öğretmenin eğitim verdiği ilkokul da kapatıldı. (dha, aa)