Aralıkta okyanus soğuğu

Meteoroloji'nin tahminlerine göre Türkiye aralıkta Atlas Okyanusu'ndan gelen Azor alçak basıncının etkisi altına giriyor. Bunun anlamı şu: Yurtta yağışlar mevsim normallerinde. Sıcaklık ise ortalama bir derece düşük.

ANKARA - Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, Atlas Okyanusu'nun doğusunda oluşan 'Azor Yüksek Basınç Sistemi'nin aralık ayında Kuzey ve Orta Avrupa kesimini etkisi altına alacağını, bu durumun Türkiye'deki yağışları 'artıracağını' söyledi. Ancak bunun 'Su sıkıntısı bitecek' anlamına gelmediğini vurguladı.
Kayhan'ın verdiği bilgiye göre Azor Yüksek Basınç Sistemi geçen kış Orta Avrupa, Güney Avrupa ve Akdeniz sahasını etkisi altına alarak İzlanda üzerinden gelen yağışlı sistemlerin kuzey enlemlere gitmesini sağlamış; bu nedenle 45 derece kuzey enleminin güneyinde kuraklık yaşanmıştı. Bu yıl aynı sistemin Kuzey ve Orta Avrupa üzerinde etkili olmasının beklendiğini açıklayan Kayhan, şöyle konuştu:
"Bu değerlendirmeler ışığında, aralık ayında güney ve iç kesimlerde, ocak-şubat döneminde iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde mevsim normalleri civarında yağış gerçekleşeceği öngörülmekte. Bu da Türkiye'nin geçen kışa göre biraz daha fazla yağışlı olmasını sağlayacak. Bu, şu anda yaşanan su eksikliğini giderecek demek değildir. Bu konuyla ilgili yorum yapmak için su bütçesi, alternatif su kaynaklarıyla bunlara ilişkin planlamaların bir arada değerlendirilmesi gerekiyor."
Azor Yüksek Basıncı'nın etkisiyle kış boyunca kuzey enlemlerden Türkiye'ye soğuk hava taşınması, poyraz, yıldız ve karayelin bolca esmesi bekleniyor:
Bu kış soğuk geçecek
Kayhan'ın kış hava tahmini şöyle: "Özellikle, kuzeyde sıcaklığın mevsim normallerine göre 0.5-1 derece düşük olacağını tahmin ediyoruz. Kuzey kesimlerde kar yağışlarının biraz daha fazla olması kaçınılmaz. Sonuç olarak mevsim normallerine göre biraz daha soğuk ve özellikle kuzey kesimlerde biraz daha yağışlı bir kış tahmin etmekteyiz."