Aral'ın öldüğü hastaneye soruşturma

Bodrum'da geçen pazartesi akşamı hayatını kaybeden Oğuz Aral'ın tedavi gördüğü Özel Bodrum Hastanesi hakkında, kardiyoloji bölümünün ruhsatsız olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi
AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'da geçen pazartesi akşamı hayatını kaybeden Oğuz Aral'ın tedavi gördüğü Özel Bodrum Hastanesi hakkında, kardiyoloji bölümünün ruhsatsız olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Müdahaleyi yapan doktor, Aral'a kalp pili taktığını dün açıkladı.
Tatil yaptığı otelde pazar günü öğleden sonra rahatsızlanarak Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırılan Oğuz Aral, pazartesi akşamı hayatını kaybetti. Aral'ın ölümünün ardından, gözler hastaneye çevrildi. Ünlü sanatçının bir gün tedavi gördüğü kardiyoloji servisinin ruhsatsız hasta kabul ettiği belirlendi. Muğla Sağlık Müdürü İskender Gencer, şu bilgileri verdi:
"Oğuz Aral'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlattık. Bu hastanede daha önce yaptığımız kontrollerde kardiyolojiyle ilgili fiziki şartların, teknik araç-gereç ve personelin yeterli olmadığını tespit ettik. Bölümün ruhsatı yok. Müracaatları da olmadı. Acil hastalara ilk müdahaleyi yapıp, ruhsatı olan en yakın hastaneye sevk etmeleri gerekiyor."
Bodrum Sağlık Grup Başkanı Dr. Erhan Kaya da konuyla ilgili araştırmanın sürdüğünü belirterek, "Kalp krizi geçiren hastalara tam teşekküllü bölümlere gitmelerini öneriyoruz" dedi.
Kardiyolog doktor Zeki Yurtseven ise Aral'a hastanede yapılan müdahalede kalp pili takıldığını dün söyledi. Yurtseven, "Koroner kalp damarlarını ilaçlarla genişlettiğimiz Aral'ın bir sorunla karşılaşmaması için kalbine pil taktık. Ancak sekiz saat sonra Aral, çoklu organ yetmezliğinden yaşamını yitirdi" diye konuştu.
Özel Bodrum Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Erkan Ünal ise kardiyoloji bölümünü gerekli teçhizatla donatıp yedi yıldır hizmet verdiklerini belirterek şunları söyledi: "Ruhsata gerek yok. Oğuz Aral bize acil geldi, bu nedenle kabul ettik. Kardiyoloji bölümü tam donanımlı. Kadrolu uzman hekim olmadığı için ruhsat alamadık. Dışarıdan hekim çağırarak tedavi uyguluyoruz. Şimdi kadrolu olarak Dr. Yurtseven'le anlaştık."