Aram Tigran'ın naaşı Brüksel'e götürülüyor

ATİNA/DİYARBAKIR - Tedavi gördüğü Atina’da beyin kanaması sonucu geçen cumartesi hayatını kaybeden 75 yaşındaki Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran’ın cenazesi bugün  Brüksel’e nakledilecek. Diyarbakır’da gömülmesini vasiyet eden Tigran’ın ailesi,  Ankara’dan olumlu cevap gelmeyince cenazenin Brüksel’e götürülmesi ve orada gömülmesine karar verdi. Aram Tigran’ın iki oğlu Brüksel’de yaşıyor. Cenaze, Olimpik havayolları ile saat 16.00’da Atina’dan hareket edecek. Tigran ailesi fertleri Ankara’dan çıkan olumsuz cevaptan üzgün olduklarını ancak durumun değişmesi ve olumlu bir cevap çıkması halinde cenazeyi Brüksel’den bile Diyarbakır’a götürmeye hazır olduklarını belirttiler.
Öte yandan Aram Tigran için Diyarbakır Ermeni Mezarlığı’nda dün temsili tören düzenlendi. Tigran için hazırlanan mezarı başında Kürtçe şarkılar söylenirken Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise “Aram Tigran’ın, dün, bugün bu kente getirilmesine izin verilseydi bazı siyasetçilerin samimiyetine inanırdım. Beyanlarına inanırdım” diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hükümetinin Diyarbakır’daki Ermeni mezarlığına defnedilmesine izin vermediği Aram Tigran’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.
Günay, mesajında ardında onlarca önemli eser bırakan ozana rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diledi. Tigran’ın vasiyeti üzerine Diyarbakır’a defnedilmesi için ailesi başvuruda bulunmuş ancak  İçişleri Bakanlığı ‘ret’ yanıtı vermişti. Kararın gerekçesi açıklanmazken “Yabancı bir vatandaşın Türkiye’ye gömülmesi konusunda bir mevzuat yok” yorumu yapılmıştı. (Radikal)