Aramızda 10 milyon silah dolaşıyor

Aramızda 10 milyon silah dolaşıyor
Aramızda 10 milyon silah dolaşıyor

Kayseri?de sekiz yaşındaki Osman Akgül, sokakta oynarken vuruldu, ateş açan meçhul. FOTOĞRAF: RECEP İSTEK / DHA

Bir hafta sonuna sığan üç ölümlü, 13 yaralamalı silahlı olayların ardından, bugün Bireysel Silahsızlanma Günü. Türkiye'deki 10 milyon silaha karşı bugün ayakkabıların sessiz yürüyüşü var
Haber: MEHMET ÖZDOĞAN / Arşivi

İSTANBUL - Tokat’ta iki grup arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi öldü, altı kişi yaralandı. Antalya’da bir kişi, kendini otomobilinde başından tabancayla vurarak intihar etti. Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesindeki düğünde açılan ateş dört yaşındaki çocuğu öldürdü, üç kişiyi yaraladı. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 12 yaşındaki çocuk, oynadığı av tüfeğinin ateş alması sonucu altı yaşındaki kardeşini ağır yaraladı. Eskişehir’de iki grup arasında çıkan silahlı kavgada iki kişi yaralandı. Kayseri’de sekiz yaşındaki çocuk, nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla omzundan vuruldu.. 
Yurdun dört bir yanından gelen bu silahlı çatışma haberleri tek bir hafta sonuna sığdı: Üç ölü, 13 yaralı... Bugün 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü ama Türkiye’de hâlâ her 10 kişiden ve her üç evden birinde ateşli silah var. Giderek büyüyen  ‘bireysel silahlanma’ sorunu, ülkede her yıl 3 bin cana mal oluyor. Türkiye’deki yıllık ‘cinayet’ ortalamasının 5 binlerde seyrettiği varsayılırsa, cinayetlerin yüzde 60’ı ateşli silahlarla işleniyor.
‘Bireysel Silahlanma’ protestolarında yıllardır yılmadan başı çeken ‘Umut Vakfı’ , yine bugün Taksim’de uzun zamandır çözüm bekleyen bu sorunu görünür kılmaya çalışacak. ‘28 Eylül Bireysel Silahsızlanma’ gününde Umut Vakfı tarafından düzenlenen ‘sessiz ayakkabıların yürüyüşü’, bir kez daha silahların saklandığı o torpido gözlerinde, çekmecelerde ses getirmeye çalışacak. 

Yüzde 90’ı tasarlanmamış cinayet
Emniyet’in cinayetlerle ilgili verileri tarandığında bireysel silahlanmanın korkunç sonuçları kolayca görülüyor.  Kıskançlık, namus gibi önceden tasarlanmamış olaylarda silah kullanımı  yüzde 90, cinayetlerdeki aile bağı ise yüzde 80...
Trafikteki aktif 13 milyon sürücünün yüzde 8’i ciddi düzeyde agresif sürücü olarak nitelendiriliyor. Umut Vakfı’nın verilerine göre silahla işlenen her 10 cinayetten biri trafikte gerçekleşiyor, bu da yılda 300 cinayet demek.

Kayıt dışı silah, ruhsatlının üç katı
Umut Vakfı’nın Basın Sözcüsü Esengül Ayyıldız’ın açıkladığı kayıt dışı ve ruhsatlı silah sayısı, ‘bireysel silahlanma’nın vehametini gösteriyor. Türkiye’de 2.5 milyon civarında ruhsatlı silah olduğunu söyleyen Ayyıldız şu bilgileri veriyor:
“Umut Vakfı’nın elde ettiği veriler, bu 2.5 milyon rakamına 7.5 milyon ruhsatsız silah ekliyor ve toplam rakam yaklaşık 10 milyonu buluyor. Bu rakamlar, yalnızca ‘bireysel silahlanma’nın rakamları üstelik... Ülkenin çözüm bekleyen en büyük problemlerinden olan ‘bireysel silahlanma’ya, bireysel silahlanma mağdurlarıyla yeniden karşı çıkacağız. İnsanların silahları kültürel bir nesne olarak gördüğünü vurgulayıp, bunun ‘öldüren nesne’ boyutunun altını çizmeye çalışacağız. Örneğin nasıl trafiğe alkolle veya madde etkisinde çıkmak yasaksa, silahla da çıkmak yasaklanmalı... Hâlâ birçok eğlence mekânına, ‘alkol’ün olduğu yerlere silah girebiliyor. Neden? İşte bu seneki ‘sessiz ayakkabıların yürüyüşü’nün önemi, halen TBMM İçişleri Komisyonu’nda bulunan ‘Silah Kanunu Tasarısı’nı değerlendirecek olmamız... İlk kez İstanbul Valiliği’nin de, Beyoğlu Belediye Başkanlığı’nın da tam desteğini aldık. Umarım bu sene, sessiz ayakkabılar her zamankinden daha çok ses çıkarır.”