Aranan Ermeni mimar bulundu

Ön çalışmaları 15 gün önce başlayan Akdamar Kilisesi restorasyonunda aranan Ermeni mimar bulundu. Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan kiliseyi restore eden müteahhit firmanın sahibi Cahit Zeydanlı...

VAN - Ön çalışmaları 15 gün önce başlayan Akdamar Kilisesi restorasyonunda aranan Ermeni mimar bulundu. Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan kiliseyi restore eden müteahhit firmanın sahibi Cahit Zeydanlı, "Alanında uzmanlaşmış bir Ermeni mimar belirlenmesi için Türkiye Ermeni Patriği 2. Mesrop Mutafyan ile görüştüm. Kendisi bana Zakariya Mildanoğlu'nu önerdi. Ermeni mimar restorasyon çalışmaları süresinde bizimle çalışacak" diye konuştu. Zeydanlı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Van Valisi Niyazi Tanılır'ın da Ermeni mimar çalıştırılması fikrini desteklediklerini belirtti.
Hedef 2006 sonunda bitirmek
Restorasyon malzemelerini teknelerle taşıdıklarını anlatan Zeydanlı "Hedefimiz kilisenin aslına uygun bir şekilde restore edilmesidir. Çok hassas davranıyoruz. Tahminimiz 2006 sonu gibi restorasyonun bitmesidir. İtalya'dan bir bilim adamı restorasyon sırasında bize yardımcı olacak. Özel hidrolik kireç kullanacağız. Kilisedeki taşların analizi yurtdışında yapılıyor. Herkesin içi rahat olsun" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7500787500780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.