Aranan kan burada...

Sevdikleri için kan arayanların ne yaşadığını en yakından bilenlerden biri Ahmet Oğuzhan Başar. Çünkü Başar yıllar önce küçük yaştaki bir yakınını, zamanında kan bulunamadığı için kaybetmenin acısını yaşamış.

İZMİR - Sevdikleri için kan arayanların ne yaşadığını en yakından bilenlerden biri Ahmet Oğuzhan Başar. Çünkü Başar yıllar önce küçük yaştaki bir yakınını, zamanında kan bulunamadığı için kaybetmenin acısını yaşamış.
Arkadaşı Hidayet Doğan ile 'www.kanbankasi.gen.tr' adında bir site kuran Başar, beş yıl içinde kendisiyle aynı durumda olan binlerce kişiye yardım eli uzattı. Başar'ın verdiği bilgiye göre hiçbir ticari kaygı gütmeyen siteye beş yılda 9 bin 909 kişi kan vericisi olmak için başvurdu, siteden 15 bin kez kan bağışı gerçekleştirildi.
Başar, sistemin nasıl işlediğini şöyle anlattı: "Amacımız acil kan ihtiyacı olan kişileri, kan vermek isteyenlerle buluşturmak. İnternet sitesine girerek adını, kan grubunu, bulunduğu şehri ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerini bırakarak kayıt yaptıran kişilere, acil kan ihtiyacı bulunan vatandaşlar buradan ulaşabiliyor. Site aracılığıyla 15 bin civarında kan bağışında bulunuldu. Kan vermek isteyen gönüllülerimize avuç içi bilgisayar ve cep telefonundan (wap) ulaşılabiliyor."
Üyelerin kan grupları
Siteye kayıt yaptıran donörlerin kan grupları şöyle: 244 adet AB Rh Negatif, 357 adet B Rh Negatif, 671 adet AB RH Pozitif, 720 adet A Rh Negatif, 817 adet O Rh Negatif, bin 281 adet B Rh Pozitif, 2 bin 948 adet A Rh Pozitif, 2 bin 868 adet O Rh Pozitif verici. Kayıtlı olanların yüzde 36'sı kan, yüzde 32'si trombosit, yüzde 32'siyse hem kan, hem trombosit vermiş.


    http://www.radikal.com.tr/7632447632440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.