Aranırken İstanbul'da haberleri izliyordu

İSTANBUL - Münevver Karabulut’un 197 gündür aranan katil zanlısı, Cem Garipoğlu’nun bugüne kadar Adana’dan Edirne’ye, Rusya’dan Amerika’ya hatta olmayan Rusya Ermenistan sınırına kadar pek çok yerde olduğu söylendi, aramalar yapıldı. Türkiye’de Garipoğlu alarmı verilerek, yapılan operasyon sayısının 100’den fazla olduğu belirlendi. 

Tüm dünyadan ihbar
Cem Garipoğlu yedi aydır aranıyordu. Bu süre içinde emniyete pek çok ihbar yapıldı. Cinayetin ardından önce Garipoğlu’nun yurtdışında olduğu yönünde ihbarlar yapıldı, haberlar çıktı. Rusya’da Fransa’da olduğu söylendi. Hatta ABD’de Monterey kentinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Ünal Matsu, Cem Garipoğlu’nu gördüğünü, onunla konuştuğunu söyledi. Çok geçmeden Matsu’nun söz ettiği kişinin dünya turuna çıkan  Aytuğ Sözüer olduğu ortaya çıktı.
Garipoğlu’nun Ermenistan’da kaldığı da söylendi. Bir gazetenin haberinde Garipoğlu’nun Ermenistan’ın Rusya sınırına yakın bir bölgede tespit edildiği yazıldı. Dışişleri Bakanlığı devreye girdiği ve Ermenistan’la ilişkileri olan Suriye, Rusya ve İran’la bağlantıya geçildiği belirtildi. Oysa Ermenistan’ın Rusya ile sınırı yoktu.
Cem Garipoğlu Türkiye’de de pek çok ilde arandı. Polisler yanlış ihbarlarala teyakkuza geçti. Evler, hastaneler arandı. Şanlıurfa üzerinden Suriye’ye kaçacağı ihbarı Şanlıurfa’yı hareketlendirdi. Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Garipoğlu’nun Hacısarraf Mahallesi’ndeki bir evde bulunduğu ihbarını alması üzerine, eve operasyon düzenledi.

Otobüs durdurma
Eskişehir’de de ‘Cem alarmı’ verildi. Eskişehir Devlet Hastanesi didik didik arandı. Bu ihbar da asılsızdı. Adana’nın Ceyhan ilçesinde de bir eve büyük çaplı bir baskın düzenlendi. Eskişehir’den İstanbul’a giden otobüste olduğu ihbarı üzerine de Adapazarı’nın Geyve ilçesi yakınlarında TEM’de durdurulan otobüs arandı, kimlik kontrolü yapıldı, zanlıya rastlanmadı. Garipoğlu, FBI tarafından da arananlar listesindeydi. FBI internet sitesinde Garipoğlu’nun fotoğraflarını koyarak arandığını duyurmuştu.