Arap Alevileri'nin Ğadir Humm bayramı Ankara'da ilk kez kutlanacak

Arap Alevileri'nin Ğadir Humm bayramı Ankara'da ilk kez kutlanacak
Arap Alevileri'nin Ğadir Humm bayramı Ankara'da ilk kez kutlanacak
Arap Alevilerinin, Hz. Muhammed'in Veda Haccı dönüşünde Hz. Ali'yi varisi olarak tayin ettiğine inandığı Ğadir Humm'daki konuşmasına dayalı kutladıkları bayram ilk kez Ankara'da da geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Kutlamalara, İran'dan Cavit Murtezaoğlu ile İhsan Eliaçık da katılacak.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Keçiören Şubesi tarafından organize edilen Ğadir Humm Bayramı’na ilişkin etkinlikler 3 Kasım 2013 Pazar günü Yenimahalle’deki Nazım Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. PSAKD Keçiören Şubesi semah ekibinin semah töreniyle başlayacak programda, geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek.

İRAN DA TEMSİL EDİLECEK

Ğadir Humm’un anlam ve önemi çerçevesinde yapılacak konferansa PSAKD Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir, Arap Alevilerinin yoğun olarak yaşadığı İskenderun’dan kanaat önderleri katılacak. Konferansın konuşmacıları arasında dikkat çeken isimler ise İran’daki Sultan Sahak Ocağı’ndan ve Türkiye ’de son dönemde çeşitli eylem ve etkinliklerdeki farklı görüş ve duruşlarıyla dikkatlerini üzerine çeken Anti-Kapitalist Müslümanlardan olacak. İran’daki Sultan Sahak Ocağı’ndan Cavit Murtezaoğlu, Anti-Kapitalist Müslümanların önde gelen isimleri İhsan Eliaçık ile Kenan Çumurcu’nun, Ğadir Humm anlamı ve özellikle Suriye ’de gittikçe mezhep çatışmasına doğru yönelen son dönemdeki gelişmelere ilişkin görüşlerini açıklaması bekleniyor.

DÖRT DİLDE DAVETİYE
Dernek tarafından hazırlanan davetiye de üç dilde kutlama ifadelerine yer verildi. Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Farsça olarak, “Ğadir Humm Bayramı Kutlu Olsun!” denildi.

Ğadir Humm olayı nedir?
Arap Alevilerin her yıl kutladığı son yıllarda Türkiye’deki Alevilerin de çeşitli etkinlikler kutlamaya başladığı Ğadir Huum Bayramı, Hz. Muhammed 632 yılında, Veda Haccı’nı tamamlamasının ardından yanında kalabalık bir toplulukla birlikte Medine’ye hareket etmesi sonrasında yaşanan bir olaydan kaynaklanıyor. Zilhicce ayının 18. günü Ğadir Humm olarak adlandırılan bölgeye vardığında Hz. Muhammed, ardından gelenleri etrafına toplayarak, “Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Allahım! Ali’yi seveni sev, ona düşman olana düşman ol” dediği aktarılırken, söz konusu konuşma hadis kitaplarında da sıkça yer alıyor. Bu sözlerin Hz. Muhammed’in kendisinden sonrası için Hz. Ali’yi vasi olarak işaret ettiği, Ali’ye biat edilmesini istediği şeklinde değerlendiren Arap Aleviler, bugün halen bu günü en önemli bayramları olarak kutluyor.