Arap Alevileri'nin Ğadir Humm bayramı Ankara'da ilk kez kutlanacak

Arap Alevileri'nin Ğadir Humm bayramı Ankara'da ilk kez kutlanacak
Arap Alevileri'nin Ğadir Humm bayramı Ankara'da ilk kez kutlanacak
Arap Alevilerinin, Hz. Muhammed'in Veda Haccı dönüşünde Hz. Ali'yi varisi olarak tayin ettiğine inandığı Ğadir Humm'daki konuşmasına dayalı kutladıkları bayram ilk kez Ankara'da da geniş katılımlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Kutlamalara, İran'dan Cavit Murtezaoğlu ile İhsan Eliaçık da katılacak.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Keçiören Şubesi tarafından organize edilen Ğadir Humm Bayramı’na ilişkin etkinlikler 3 Kasım 2013 Pazar günü Yenimahalle’deki Nazım Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. PSAKD Keçiören Şubesi semah ekibinin semah töreniyle başlayacak programda, geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek.

İRAN DA TEMSİL EDİLECEK

Ğadir Humm’un anlam ve önemi çerçevesinde yapılacak konferansa PSAKD Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir, Arap Alevilerinin yoğun olarak yaşadığı İskenderun’dan kanaat önderleri katılacak. Konferansın konuşmacıları arasında dikkat çeken isimler ise İran’daki Sultan Sahak Ocağı’ndan ve Türkiye ’de son dönemde çeşitli eylem ve etkinliklerdeki farklı görüş ve duruşlarıyla dikkatlerini üzerine çeken Anti-Kapitalist Müslümanlardan olacak. İran’daki Sultan Sahak Ocağı’ndan Cavit Murtezaoğlu, Anti-Kapitalist Müslümanların önde gelen isimleri İhsan Eliaçık ile Kenan Çumurcu’nun, Ğadir Humm anlamı ve özellikle Suriye ’de gittikçe mezhep çatışmasına doğru yönelen son dönemdeki gelişmelere ilişkin görüşlerini açıklaması bekleniyor.

DÖRT DİLDE DAVETİYE
Dernek tarafından hazırlanan davetiye de üç dilde kutlama ifadelerine yer verildi. Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Farsça olarak, “Ğadir Humm Bayramı Kutlu Olsun!” denildi.

Ğadir Humm olayı nedir?
Arap Alevilerin her yıl kutladığı son yıllarda Türkiye’deki Alevilerin de çeşitli etkinlikler kutlamaya başladığı Ğadir Huum Bayramı, Hz. Muhammed 632 yılında, Veda Haccı’nı tamamlamasının ardından yanında kalabalık bir toplulukla birlikte Medine’ye hareket etmesi sonrasında yaşanan bir olaydan kaynaklanıyor. Zilhicce ayının 18. günü Ğadir Humm olarak adlandırılan bölgeye vardığında Hz. Muhammed, ardından gelenleri etrafına toplayarak, “Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Allahım! Ali’yi seveni sev, ona düşman olana düşman ol” dediği aktarılırken, söz konusu konuşma hadis kitaplarında da sıkça yer alıyor. Bu sözlerin Hz. Muhammed’in kendisinden sonrası için Hz. Ali’yi vasi olarak işaret ettiği, Ali’ye biat edilmesini istediği şeklinde değerlendiren Arap Aleviler, bugün halen bu günü en önemli bayramları olarak kutluyor.


  http://www.radikal.com.tr/115691611569167

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Allah Sizi Islah Etsin - ibretnüma

  Gadir Hum yoktur. Bir Sunni'ye bunu inandıramazsın. Allah'ın Aslanı Hz.Ali(r.a)'ın varisliği kesinleşse halifeliği Hz.Ebu Bekir (r.a) ve ardıllarına bırakmayacağı görüşü hakimdir. Bir Şii'ye de Hülefa-i Raşidin görüşünü benimsetemezsin.

  Vancetti - selo4433

  doğum kutlu haftası yok ama günü vardır. Aynı zamanda ğadir hum bayramı vardır; bir vasiyettir hafta değildir; ama gündür, oturup sağa sola laf atmaktansa bilimsel tarihin ve İslamın ne olduğunu araştırmak gerekir. Bı kadar zor olan bir olay değildir. tabi okuma engelli bir toplumda yaşıyorsak sorundur.

  hZ. Muhammed - selo4433

  Peygamberimizin vasiyeti bilimsel olarak kanıtlanmış bir olaydır. zaten islamın en büyük handikapı gerçeği ve bilimselliğin dışında olmasıdır. Bütün hadislerde ve bilimsel kaynaklarda gerçek olan hz muhameden sonra hz ali dir imam ve halifedir. ama bunu kabullenmek zordur; çünkü gerçek budur. bunu algılamak zor oluyordur.

  Yermiyiz? - iekanat

  Yorumlarda Irak gibi birbirimizi yeriz demis birisi. Sanki cok kulturluluk dogrudan ic savasa neden oluyor gibi. Bir alternatif daha var. Medeni ulkeler gibi birlikte de kutlayabiliriz. Ben bir mayisi kutlarim, sen kutlu dogumu kutlarsin, o da Gadir Humm kutlar. Gul gibi gecinir gideriz. Tahammulsuzlugun alemi yok.

  gadiri hum uydurma değildir - ali.

  gadir i hum un sünni kaylarında ki rivayetleri: 1) ibni Hacer, “Metalibul Aliyye”, 16/142, hadis 3943 2)Busayri, “İthaful Hiyartul Mahara”, 7/210 3)Nesai, “Hasais”, sayfa 81-82, hadis 88; sayfa 85-86, hadis 93-93; sayfa 119-120, hadis 151 4)Ahmed b. Hanbel “Müsned”, 4/379, hadis 19321‘de ve “Fedail es-Sahabe”, 2/849,hadis 1167 5)Ahmed b. Hanbel, “Müsned”, 4/379, hadis 19321 6)Ahmed b. Hanbel, “Fedail es-Sahabe”, 2/849,hadis 1167 7)ibni Kesir, “el-Bidaye ven Nihaye”, 7/671 8)Hakim en-Nişaburi, “Müstedrek”, 3/118, hadis 4576 9)ibni Mace, “Sünen”, 1/43, Mukaddime, hadis 116 da daha nice kaynaklar da var ALLAH SİZİ ISLAH ETSİN

  ... - isakent

  gadir hum uydurmadır prof .Mehmet çelik gerekenleri söyledi yazar kenan çamurcu ya şia uydurması olduğunu izah etti anlayana

  Durmak yok - vancetti

  Durmak yok, yola devam. Sen kutlu doğum haftası icat edersen öbürüde Ğadir Humm haftası icat eder. Sonrada hangisi daha kutsal der kavgaya tutuşur Irak gibi bir birimizi yeriz.