Arap medyası baskıdan yakındı

WAN Kongresi kapsamında dün buluşan Arap medyasının temsilcileri baskılardan yakındı. Arap devletlerinin basını kontrol altında tutmak istediğini anlatan gazeteciler, ABD'nin tutumunu da eleştirdi.

İSTANBUL - Arap ülkelerinin medya temsilcileri, Dünya Gazeteler Birliği (WAN) 57. Genel Kurulu kapsamında dün yaptıkları yuvarlak masa toplantısında, basın özgürlüğünü tartıştı ve sorunlarını anlattı:
Davud Kuttab (AmmanNET Direktörü-Yemen): Arap ülkelerinde medya, enformasyon bakanlıklarınca gözaltında tutuluyor. TV ve radyolar devlet tekelinde. Kanunlar, özgür haberciliği sınırlıyor.
Saad Albazzaz (Irak Azzaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni): Irak'ta, ABD'nin uyguladığı sistem nedeniyle 25 kişilik geçici yönetimde dokuz aşırı dinci örgüt temsilcisi yer alıyor. Bu da basını olumsuz etkiliyor. Basra ve Güney Irak'ta yayın yapan gazetelerde kadın resmi ve başı açık kadın fotoğrafı yayımlanması sorun yaratıyor. Üç gazeteci bu nedenle kaçırıldı.
Fahem Dashty (Kâbil Weekly Genel Yayın Yönetmeni-Afganistan): İnternette uluslararası ajanslara ulaşım güç. Yeni basın yasasıyla da sansür kurumsallaştı. Okuma-yazma oranı çok düşük olan insanlar, gazete yerine ekmek almayı tercih ediyor.
E-yayıncılığın önemi
Kongre kapsamında ayrıca 'Dijital medyada fırsatlar ve kazançlar' yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Norveç VG Multi Medya Direktörü Torry Pedersen, medyanın internetten yararlanmasının önemine dikkat çekti.
ABD Olive Software'in Başkan Yardımcısı Shaun Dail de, e-yayıncılığın önemini vurgulayarak, "Geniş ilan pazarı ve ilan verenler için de büyük imkânlar sunuyor" dedi.