Arap şiveli genç aranıyor

Bomba soruşturması

Ankara'da, Sıhhiye Pazarı'nın yanındaki otoparkta bulunan bomba yüklü minibüsle ilgili soruşturmada araç ve patlayıcılarda parmak izine rastlanmadı. Otopark görevlilerinin anlattıkları doğrultusunda aracı bırakan Arap şiveli kişinin arandığı ifade ediliyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - 11 Eylül saldırılarının altıncı yıldönümünde, Sıhhiye'deki çok katlı otoparkta bulunan bomba yüklü minibüsün 1.5 yıl önce İstanbul Başakşehir'den, üzerindeki plakanın ise üç gün önce Ankara Altındağ'dan çalındığı belirlendi. Polis, minibüsü otoparka getirdiği öne sürülen Arap şiveli 23-24 yaşlarındaki bir kişiyi arıyor. Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın, bomba patlamadan bulunduğu için kurban kestirdiği öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, bombayı bulan köpekler Rocky ve Maske ile eğiticilerini ve bakıcılarını ödüllendirme kararı aldı.
Plaka Ankara'dan çalınmış
Çok katlı Kurtuluş otoparkında önceki gün bulunan bomba yüklü minibüsle ilgili soruşturmada dün somut bir gelişme yaşanmadı. Bombanın içine yerleştirildiği Mercedes Vito marka mavi minibüs üzerinde bulunan parmak izleri, Otomatik Parmakizi Sorgulama Sistemi'ndeki (AFİS) parmak izleriyle karşılaştırıldı. Ancak, minibüste bulunan izler AFİS'teki izlerden hiçbiriyle örtüşmedi. Parmak izlerinden istediği sonucu alamayan polisi, bombayı patlatmak için kurulan düzenekte kullanılan üç cep telefonunun SİM kartlarını incelemeye aldı. Polis, SİM kartların kayıtlı olduğu isimler ve varsa cep telefonlarından yapılan aramalar üzerinden bombayı yapan ve otoparkta getiren kişilerin kimliğini belirlemeye çalışıyor.
Olayda kullanılan Mercedes Vito marka minibüsün, İstanbul'da faaliyet gösteren Çakırcan Matbaacılık'a ait olduğu ve 29 Mart 2006 gecesi Başakşehir'den çalındığı belirlendi. Çakırcan Matbaacılık yetkililerinin, bir gün sonra İstanbul polisine başvurarak çalıntı başvurusu yaptıkları öğrenildi.
Bomba yüklü minibüsün üzerinde takılı bulunan 06 GZ 411 plakasının ise minibüs bulunmadan bir gün önce, yani 10 Eylül'de Altındağ'dan sarı renkli bir Şahin'den çalındığı saptandı. Araç sahibinin, aynı gün Solmaz Kılıçtepe Karakolu'na başvurarak plakasının çalındığını bildirdiği belirtildi.
Minibüs bir gece önce bırakılmış
Minibüsün, otoparka, iddia edildiği gibi 11 Eylül sabahı değil, 10 Eylül günü akşam saatlerinde bırakıldığı; minibüsü bırakan kişinin, otopark görevlilerine, parkın hemen yanındaki Sıhhiye Pazarı'nda ertesi gün kurulacak sosyete pazarına mal getirdiğini söylediği öğrenildi. Emniyet'te ifadesi alınan otopark görevlilerinin tarifi üzerine, minibüsü parka bırakan kişinin eşkâli belirlendi. Park görevlileri, minibüsü parka bırakan kişinin, kıvırcık saçlı, hafif sakallı, 23-34 yaşlarında ve Arap şivesiyle konuşan biri olduğu bilgisini verdi. Polis ressamlarının park görevlilerinin verdiği bilgiler doğrultusunda minibüsü parka bırakan kişinin robot resmini hazırladığı iddia edildi. Ancak Emniyet kaynakları bu iddiayı doğrulamadı.
Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın, bombanın patlamadan bulunduğu için kurban kestirdiği ve etini ihtiyaç sahiplerine dağıttığı öğrenildi. Enmiyet Genel Müdürlüğü'nün, bombayı bulan 'dedektör köpekler' Rocky ve Maske ile eğiticilerini ve bakıcılarını ödüllendirmeye hazırlandığı vurgulandı. Rocky ve Maske'ye başarı belgesi verileceği, eğitici ve bakıcılarının da maaş taltifiyle ödüllendirileceği belirtildi.
Zanlıların zamanlaması iyi!
Bombanın bulunduğu Kurtuluş otoparkının işletme müdürü Osman Bayram, parkta güvenlik kamerası bulunduğunu, ancak tadilat nedeniyle çalışmadığını söyledi. Bayram, "Otoparkın giriş ve çıkışında bulunan iki adet güvenlik kamerası, iki aydır devam eden bakım ve tadilat çalışmaları nedeniyle çalışmıyor" diye konuştu. Bayram, kameraların çalışmadığı dönemde böyle bir olay yaşanmasını 'şansızlık' olarak niteledi. Kameraların, tadilatın ardından kaliteli bir kayıt sistemine kavuşacağını belirten Bayram, çalıştığı dönemlerde iki kameranın güvenlik için yeterli olduğunu savundu.
Bomba yüklü aracın ve içindeki malzemelerin incelemesi ise bomba imha uzmanlarının Gölbaşı'ndaki eğitim merkezinde sürüyor. Ana patlayıcı maddesi gübre olarak da kullanılan sodyumnitrat ve TNT'den oluşan, piknik tüpleri ve yanıcı maddelerle etkisi artırılan bombanın, 'patlamaya hazır halde' bulunduğu öğrenildi. Minibüsün arka kısmına konulan malzemelerin, üst üste dizildiği ve üç ayrı cep telefonuna bağlı bir fünyeye bağlandığı kaydedildi.
Ankara Valiliği'nin işaret ettiiği PKK'dan herhangi bir açıklama gelmemesi dikkat çekti. Valilik, açıklamasında, minibüste bulunan bomba malzemelerinin, PKK'nın Şırnak ve Mersin'de yakalattığı malzemelerle aynı tip olduğunu açıklamıştı. PKK, Ankara Valiliği'nin bu açıklamasına dün yanıt vermedi.