Arapça Kuran'ı savunan müftüye zimmet soruşturması

Arapça Kuran'ı savunan müftüye zimmet soruşturması
Arapça Kuran'ı savunan müftüye zimmet soruşturması
İmamlara kitabını satmaları için baskı yapmış


Ferhat AKGÜN

TEKİRDAĞ - Kuran'ın Türkçe okunmasını isteyenlere tepki göstererek, “Eurovizyon'a yabancı dilde şarkıyla gidiliyor da, niçin Allah'ın kitabı Arapça okunmasın” diyerek gündeme gelen Tekirdağ Müftüsü Ahmet Okutan hakkında ‘Yardım paralarını zimmetine geçirmek ve kendisinin kaleme aldığı dini kitapları bandrolsüz sattığı’ iddiası ile soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen bir müfettiş, Müftülüğe bağlı imamların bilgilerine başvurdu. Okutan, yeni yıl öncesi yerel gazelere gönderdiği yazısında da, ‘Kurban Bayramı'nda hayvan kıyımı yapılıyor’ diyip de yılbaşında kesilen hindilere tepki göstermeyenleri eleştirmişti.
Kasım 2006’da Bolu Müftülüğü’nden Tekirdağ Müftülüğü'ne atanan Ahmet Okutan'ın, Cuma namazı sonrası cemaatten toplanan yardım paralarını zimmetine geçirdiği iddiasıyla birçok imam, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) ve Tekirdağ Valiliği'ne şikayette bulundu. Dilekçelerde Müftü Okutan'ın yardım için toplanan paralara makbuz kesmediği ve kendisine aldığı, ayrıca kendisinin kaleme aldığı ve bandrolsüz olduğu belirtilen 18 kitabını ise 2.5 ile 5 lira arasında satmaları için imamlara baskı yaptığı iddia edildi. Ayrıca Tekirdağ Valiliği’ne müftü Okutan hakkında da bu idialar nedeniyle imzalı ve imzasız 178 dilekçe geldi. Bu iddiaları inceleyen Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, 1 ay önce Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan olayların araştırılması için müfettiş talep etti. 25 gün önce Tekirdağ'a gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişi Hasan Uyar, kendisine tahsis edilen müftülük alt katındaki odada çalışmalarına başladı. 178 şikayet dilekçesini inceleyen Başmüfettiş Uyar, konu ile ilgili 30 imam ve diyanet çalışanının ifadelerine başvurdu.


‘PARALARI ALDI MAKBUZ VERMEDİ’


Müftü Okutan'ın camilerden yardım için toplanan paraları zimmetine geçirdiğini iddia eden bir imam, Müfettiş Uyar'a verdiği ifadede, “Müftülükten gelen emir doğrultusunda Cuma vaazlarında cami çıkışı cemaatten yardım topluyorum. Topladığım paralarla ilgili olarak cemaatten 3 kişinin altında imzası olan tutanak tutuyorum. 4 defa bu şekilde tuttuğum tutanakla birlikte paraları müftülüğe götürdüm. Müftü bey beni odasına çağırarak paraları ve tutanağı elinden aldı. Paraların toplandığına dair tutanağı vermeme rağmen bana herhangi bir makbuz vermedi” dedi.
Yine aynı konuyla ilgili ifadesine başvurulan bir başka imam ise, “Camilerde cemaatten topladığımız paralar karşılığında müftülük tarafından bize toplu makbuz kesiliyordu. Biz de o makbuzu alıp caminin görünen yerine asarız. Müftü bey birkaç defa paraları kendisi teslim aldı. Hiçbir şekilde de makbuz vermedi. Niçin makbuz vermediğini sorunca bize, ‘Kendi işinize bakın. Ben ne yaptığımı iyi biliyorum’ diye karşılık verdi” diye ifade vrdi. Birçok imamın ifadesinde, topladıkları paralar karşılığında makbuz alamadıklarını ve toplanan paraların akıbetini bilmediklerini söyledikleri belirtildi.


BANDROLSÜZ KİTAPLARINI İMAMLARA SATTIRMIŞ


Müftü Okutan'nın kednisinin kaleme aldığı ‘15 Derste Kuran öğreniyorum’, ‘Kuran'da Ahlak’, ‘Kutsal Kitabımız Kuraan-ı Kerim’, ‘Din- Ahlak- Öğütler’, ‘İslam Dininin Evrensel Güzellikleri’,‘Müftünün Kaleminden’, ‘Müftüden Konferanslar’, ‘Müftünün Cuma Yazıları’, ‘Din İnsan- Bir İhtiyaçtır’,‘Bir de Müftüye Soralım’, ‘Kadın Üzerine Hasbihal’, ‘Dindarlık Bilgili Olmayı Gerektirir’, ‘Sevgili Peygamberimizin Örnekliği Ahlak Merkezlidir’, ‘Yüce Allah Buyuruyor’, ‘Davranış Modelimiz Hz. Peygamber’, ‘Özet Olarak Tecvid’, ‘İslam Dininin Haftalık Mesajları Hutbeler’, ‘Kültürümüzün Temel Ögelerinden Camiiler ve Din Görevlileri’ adlı kitaplarını bandrolsüz olarak imamlara sattırdığı, Türkiye Diyanet Vakfı Matbaasında basılan bu kitapları 2.5 ile 5 TL arasında camiye gelen cemaata satmayan imamlara baskı uyguladığı iddia edildi.


KİTAP PARALARINI İMAMLARDAN PEŞİN ALMIŞ


Şikayet dilekçelerindeki bu iddiaları da inceleyen Müfettiş Uyar'ın imamlara ve müftülük çalışanlarına kitaplarla ilgili sorular yönelttiği kaydedildi. Zorla müftünün kendisine satması için yüzün üzerinde kitap verdiğini belirten bir cami imamı, “Müftü bey beni odasına çağırarak bana satmam için kitap verdi. Kitap satmayı kabul etmeme rağmen benden kitapların parasını peşin aldı. Birçok imama da aynı şekilde kitap sattırdığını duydum” dedi.
Yine şikayet dilekçelerinde Müftü Okutan'ın imamlara yaptığı konuşmada “Diyanet harici şirketlerle hac ve umreye gidenlerin parası içkiye, kumara fuhşa gidiyor” dediği öne sürüldü. Müfettiş Uyar, dinlediği imamlara Okutan'ın böyle konuşup konuşmadığını da sordu. İmamlar da müfettişe verdiği ifadede müftünün bu konuşmalarını doğruladı.
Bir haftalık çalışma sonunda müftülük çalışanlarını ve imamları dinleyen Müfettiş Uyar, çalışmalarının tamamlanmasının ardından Ankara'ya döndü. Soruşturmanın ise henüz tamamlanmadığı belirtildi.  (dha)