Araplara uyarı: Atatürk hakkında konuşmayın

Suriyeli iş adamı Nizar Bitar, Arap turistler için 700 sayfadan oluşan iki ciltlik 'Türkiye Kılavuzu' hazırladı. Kılavuzda vize ve ulaşım yolları gibi konuların yanı sıra "Türk halkı vatan, bayrak ve Atatürk gibi konularda hassastır. Bu konularla ilgili konuşmayın" gibi uyarılar da var.


Bitar yaklaşık altı yıl önce Türkiye’de kandırılarak parası çalınan Suriyeli bir genci görünce kılavuzu hazırlamaya karar vermiş. Kılavuzu dört yılda hazırladığını belirten Bitar, bu süre içerisinde 4 milyon kilometre katederek Türkiye’nin tamamına yakınını gezdiğini söyledi. Bitar klavuzda kullandığı 2 bine yakın fotoğrafın tümünü de kendisinin çektiğini kaydetti.
Bitar, önsözünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yazdığı kılavuzun 7 bölümden oluştuğunu ve 24 Arap ülkesinden gelebilecek turistler için gerekli bilgileri içerdiğini kaydetti. Kılavuzda yedi bölge farklı başlıklar altında fotoğraflarla anlatılırken, bölgelerin önemli tarihi ve doğal mekânları ile yemekleri, geleneksel kültürü gibi detaylara da yer veriliyor.Bitar, bölgelerle birlikte bölge insanını da anlatmaya çalıştığı kılavuzda Laz fıkralarının da bulunduğunu söyledi.
Turistik seyahat sırasında çeşitli olumsuz durumlarla karşılaşılabildiğini hatırlatan Bitar, “Trafik kuralları ve cezaları gibi hukuki bilgilere de yer verdim. Ticaret Kanununu genel hatlarıyla kılavuza koydum. Bunun dışında, bir Türk vatandaşı ile davalık olunması halinde Arap turistin yapması gerekenleri ve iletişim kurulabilecek yerleri de anlattım” dedi.
Bitar, Arap turistlerin Türkiye’de hep aynı yerlere gittiğini belirterek, “Türkiye çok güzel bir ülke, ancak Türk ve Arap seyahat acentaları Türkiye’nin kıymetini bilmiyor. Arap turistlerin güzergâhları hep aynı” diye konuştu. (aa)