Aras'ta otobüs faciası

İstanbul'dan Iğdır bağlantılı olarak Nahcivan'a giden Azeri yolcuları taşıyan otobüs Aras Nehri'ne uçtu. Iğdırlı Tur Şirketi'ne ait 34 YJ 9924 plakalı otobüste yedi kişi öldü, 35 kişi yaralandı, yedi kişi nehir sularında kayboldu.

KARS - İstanbul'dan Iğdır bağlantılı olarak Nahcivan'a giden Azeri yolcuları taşıyan otobüs Aras Nehri'ne uçtu. Iğdırlı Tur Şirketi'ne ait 34 YJ 9924 plakalı otobüste yedi kişi öldü, 35 kişi yaralandı, yedi kişi nehir sularında kayboldu. Kazanın heyelanla yola düşen bir kaya parçasından kaynaklandığı sanılıyor.
Kaza sonrası yoldan geçenler ile jandarma, Acil Servis ve Erzurum Sivil Savunma Birliği Müdürlüğü'nünün gönderdiği yedisi dalgıç 14 personelin çıkardığı yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırıldı. Cesetleri çıkarılan yolculardan da Fatma Tuna, Eşber Abbasova ve Şupika Fitrika'nın kimlikleri belirlendi. Botla yapılan aramada ise 12 kilometre. ötede Azeri bir kadının çesedi bulundu. Erzurum Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Nahcivanlı 55 yaşındaki Nahile Askerova da müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
'Hızla gidiyorduk'
Hafif yaralı olarak kurtulan Azerbaycanlı Hüseyin Mehmetov, kazayı "Sabahın erken saatiydi. Otobüs vadide hızla gidiyordu. Aniden yol ortasında kayayı gören şoför, direksiyon kırdı ama kontrolü kaybetti. Nehire düştük. Bir an ortalık ana baba gününe döndü. Otobüs takla atarken yolculardan bazıları da çevreye savruldu" diye anlattı.
Olay yerinden kaçtıkları belirtilen şoför Musa Telek'le ikinci şoför İsa Telek, Sarıkamış Jandarma Komutanlığı'na teslim oldu. 50 yaşındaki Telek, yola düşen kayaya çarpmamak için direksiyon kırınca kazanın meydana geldiğini söyledi. Gözaltına alınan Telek tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölümlü kazaya sebep olmaktan adliyeye sevk edilecek. Telek'in 1983 yılında ehliyet aldığı ve trafik kayıtlarına göre 11 kez hız sınırını aştığı için para cezasına çarptırıldığı belirlendi. Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, ölen ve yaralanan vatandaşlarının her türlü hukuki haklarını arayacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7475047475040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.