Arazi satan mutlu, kalmak isteyen öfkeli

Aliağa ilçesinde iki termik santral birden kurulması planlanan Çakmaklı Köyü'nde, arazilerini astronomik fiyatlara satan köylüler memnun. Yakında oturan yazlıkçılar ve satacak arazisi olmayanlarsa öfkeli.

İZMİR - Aliağa ilçesinde iki termik santral birden kurulması planlanan Çakmaklı Köyü'nde, arazilerini astronomik fiyatlara satan köylüler memnun. Yakında oturan yazlıkçılar ve satacak arazisi olmayanlarsa öfkeli.
İsyan edenlere dün Yeni Foça Belediye Başkanı Osman Yurtseven de katıldı. Yurtseven, "Öncelikle yargı yoluna gideceğiz. Çünkü 18 yıl önce alınmış bir yargı kararı var. Ardından halkla eylemler yapacağız" dedi.
Çakmaklı Köyü'nün yanı başındaki Gencelli'de 18 yıl önce termik santral kurulması gündeme gelmiş, ancak Bakanlar Kurulu kararı, 'Türkiye'nin en büyük çevre eylemi'nin ardından, Danıştay'ca iptal edilmişti. Çevreciler, termik santrala karşı İzmir Konak Meydanı'ndan Gencelli'ye kadar 60 kilometreyi bulan bir insan zinciri oluşturmuştu.
Gencelli'den 18 yıl sonra, Çakmaklı'ya termik santral planı, bölgeyi ikiye böldü. Devletin Aliağa'yı gözden çıkardığını söyleyen ve üç dönümlük arazisini termik santral için satan Saadettin Erşan, "Buralar hep poyraz alır. Poyraz esti mi kirlilik kalmaz" dedi. Emekli öğretmen Necdet Özdemir ise isyan etti "Termik santral demek bizim burayı terk edip gitmemiz demek." Çakmaklı'nın güneyindeki Kozbeyli'nin muhtarı Hayrettin Günindi'yse şaşkın: "Bize geçen yıl 20 bin zeytin fidanı verdiler. O zaman niye verdiler ki bunları?"