Ardahan'da Eskimo kriterleri geçerli...

Doğu Anadolu dondu. Sıfırın altında 31 dereceyle Erzurum, Türkiye'nin en soğuk ili. Meteoroloji'nin ölçümlerine göre, bölgeyi etkileyen şiddetli soğuk önümüzdeki günlerde de devam edecek.

İSTANBUL - Doğu Anadolu dondu. Sıfırın altında 31 dereceyle Erzurum, Türkiye'nin en soğuk ili. Meteoroloji'nin ölçümlerine göre, bölgeyi etkileyen şiddetli soğuk önümüzdeki günlerde de devam edecek. En düşük sıcaklık sıfırın altında Erzurum'da 31, Ardahan'da 29, Kars'ta 27, Ağrı'da 26 oldu.
Ardahan'da Çıldır Gölü buz tutunca, balıkçılar 'Eskimo usulü' av için buzları kazmalarla kırdı. Balıkçı Cihangir Kılıç, "Her kış 120 kilometrekarelik gölde Eskimo usulü balık avlıyoruz. Gece hava sıfırın altında 20 dereceye kadar düşünce, göl buzla kaplandı. Sandalları karaya çektik. Buzları kırıp donan göle ağ atıyor, bir hafta sonra da çekiyoruz. Balıkları çevre il ve ilçelere göndererek satıyoruz. Buz kalınlığı 1 metrenin üzerine çıktığı zaman göl üzerinde otomobille bile geziyoruz" dedi.
Meteoroloji, yurdun batısının yarın Orta Akdeniz'den gelen ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceğini açıkladı. Rüzgâr kıble ve lodostan kısa süreli fırtına şeklinde esecek.