Ardahan'da köylüleri taşıyan minibüse ateş açıldı: 1 ölü, 2 yaralı

Ardahan'da köylüleri taşıyan minibüse ateş açıldı: 1 ölü, 2 yaralı
Ardahan'da köylüleri taşıyan minibüse ateş açıldı: 1 ölü, 2 yaralı

Köylüleri taşıyan minibüste bulunan 65 yaşındaki Kanber Morkoç hayatını kaybetti.

Ardahan'ın Göle ilçesi kırsalında belediyeye ait bir aracın gasp edilmesi üzerine operasyona çıkan jandarma ile PKK'lılar arasında çatışma çıktı. Çatışma bölgesinde ateş altında kalan bir minibüste 1 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

ARDAHAN – Göle ilçesinde geçen 9 Temmuz günü PKK 'lıların gasp ettiği Göle Belediyesine ait aracı almak ve su kesintisini gidermek üzere bölgede operasyon yapan jandarma birlikleriyle PKK’lılar arasında bu sabah 08.30 sıralarında çatışma çıktı.

Çatışma sırasında olay yeri yakınlarında bulunan ve içinde 4 kişinin bulunduğu belirtilen bir başka minibüse de uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Minibüste bulunan ve HDP'li oldukları belirtilen 65 yaşındaki Kanber Morkoç hayatını kaybederken, Sabri Morkoç ve Altan Akın ise yaralandı. Kimliği öğrenilemeyen minibüs şoförü ise saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Ardahan Valiliği’nden yapılan açıklamada minibüse PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı öne sürüldü.

Dicle Haber Ajansı’nda yer alan haberde ise minibüsün yaylaya çıkan köylüleri taşıdığı ve askerler tarafından ateş açıldığı iddia edildi.

Jandarmanın bölgedeki operasyonunun devam ettiği belirtiliyor.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Ardahan Valiliği, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Göle Belediyesi'nin içme suyu depolarının bir kısmı Erzurum ili Şenkaya ilçesi İnceçayır mevkiinde ormanlık alanda bulunmaktadır. 9 Temmuz günü öğle saatlerinde su kesintisini gidermek için bölgeye giden belediye ekiplerine bir grup bölücü terör örgütü mensuplarınca müdahale edilmiş, su kesintisini kendilerinin yaptıklarını beyan ederek arızanın giderilmesini engellemişlerdir. Belediye personeli serbest bırakılmış ancak araca el konulmuştur. Olayın öğrenilmesiyle birlikte kesintiyi gidermek ve aracı almak için olay mahallinin Erzurum ili sınırları içerisinde olması nedeniyle Erzurum Valiliğiyle irtibata geçilmiş ve güvenlik güçlerince operasyon başlatılmıştır. Operasyon sırasında el konulan belediye aracı olay yerinde yakılmış vaziyette bulunmuştur. Ancak 12 Temmuz günü olay yerindeki araç ile ilgili olay yeri incelemesi yapıldığı esnada jandarma görevlilerine terör örgütü mensuplarınca ateş açılmış, açılan ateş sonucunda olay yerine nasıl geldiği tam olarak tespit edilemeyen sivil bir araç teröristlerin açtığı ateşin hedefi olmuş ve araç içerisinde bulunan 4 kişiden 2'si yaralanmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen 1 vatandaşımız vefat etmiştir."

(RADİKAL - DHA)