Ardahan'ın Emniyet Müdürü açıkta

Ardahan'ın Emniyet Müdürü açıkta
Ardahan'ın Emniyet Müdürü açıkta

Gürtekin?in avukat parasını şube müdürlerinden toplattığı iddia edildi.

ARDAHAN - Sakarya Emniyet Müdürü’nün ‘çeteye bilgi sızdırdığı’ iddiasıyla tutuklanmasının ardından Ardahan’da da hakkında soruşturma başlatılan Emniyet Müdürü Mehmet Gürtekin açığa alındı. 
4 Eylül 2009 tarihinde merkeze alınan Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu, görevinden alınmadan bir ay önce Göle İlçe Emniyet Müdürü İrfan Demirel’i ‘performans yetersizliği’ nedeniyle görevinden almak istedi. Gürtekin bu karara karşı çıktı. Bunun üzerine Vali, yazılı emrini yerine getirmeyen Gürtekin’e ‘maaş kesme’ cezası verdi. Emniyet Müdürü Mehmet Gürketin, cezaya itiraz ederek, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak dava için tuttuğu avukatın parasını Emniyet Müdürlüğü’ndeki şube müdürlerinden topladığı iddia edilince, soruşturma başlatıldı. Mehmet Gürtekin’in “Ben enayiler mangası komutanı değilim. Bu paraları cebimden ödeyemem” dediği iddia edildi.
Cebiroğlu’ndan sonra göreve gelen Vali Mustafa Tekmen, müfettiş incelemesi ile birlikte soruşturmanın selameti düşünülerek Gürtekin’in 5 Kasım’dan itibaren açığa alındığını söyledi. Emniyet personeli içindeki şikâyetleri değerlendirmek  üzere Emniyet Genel Müdürlüğü’nce Ardahan’a bir müfettiş gönderildiğini vurgulayan Tekmen, “Müfetişin yaptığı çalışmalar neticesinde Valiliğimizden talebi üzerine İl Emniyet Müdürünü görevinden uzaklaştırdık” dedi.

Bu bir ilk değil
Geçen hafta  da Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal  ‘Akyazı çetesi’ne bilgi sızdırdığı’ iddiasıyla tutuklandı. Ünsal, Paşakapısı Cezaevi’ne, Emniyet Teşkilatı’nın iki numarasıyken uyuşturucu çetesiyle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile aynı koğuşa konulmuştu. (dha, Radikal)