Ardeşen'de hukuk kazası

Karadeniz sahil yolunun Rize'nin Ardeşen ilçesi şehir geçişi inşaatı yürütmeyi durdurma kararına karşın sürüyor.
Şehir geçişinin deniz doldurularak yapılmasını içeren Karayolları projesi ve buna...
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Karadeniz sahil yolunun Rize'nin Ardeşen ilçesi şehir geçişi inşaatı yürütmeyi durdurma kararına karşın sürüyor.
Şehir geçişinin deniz doldurularak yapılmasını içeren Karayolları projesi ve buna uygun imar planlarını kabul eden Ardeşen Belediye Meclisi kararına karşı üç ayrı dava açıldı, Trabzon İdare Mahkemesi, 22 Temmuz 2005'te 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü ve Bayındırılık Bakanlığı, davacıların başvurusu üzerine mahkeme kararına uyulduğu ve inşaatın durdurulduğunu yazılı olarak iletti. Ardeşen Belediyesi de mahkeme kararına dayanarak yol inşaatını 21 Eylül 2005'te mühürledi. Ancak belediye elemanlarının 28 Eylül 2005 tarihindeki denetimleri sonucu hazırladıkları tutanakta sahil yolunun Barış Mahallesi mevkisinde dolgu çalışması yapıldığı saptandı.
Bunun üzerine Ardeşen Kültür Derneği, Ardeşen Atatürkçü Düşünce Derneği ve Ardeşen Belediyesi suç duyurusunda bulundu. Ardeşen Kültür Derneği Başkanı Cengiz Tekin ve Ardeşen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ferhat Artanç, "Dava açmanın, mahkeme kazanmanın bir anlamı kalmamıştır. Soruşturmalar 'ipe un sererek' zamana yayılmakta ve fiili durum yaratılarak kıyılar yok edilmektedir. Hukuk, Karadeniz Sahil Yolu'nda ezilmiştir. Mahkeme kararlarını uygulamayan yöneticiler hakkında tazminat davaları açacağız. Konuyu AİHM'ye götüreceğiz" diye konuştu.
Aynı dava kapsamında durdurulan projenin Rize ilinin Pazar ilçesi sınırlarının içinden geçen kesimi ise Pazar Cumhuriyet Savcılığı tarafından durdurulmuştu.