'Arı gibi' girişimciler yetişiyor

'Arı gibi' girişimciler yetişiyor
'Arı gibi' girişimciler yetişiyor
Sabancı Vakfı "Fark Yaratanlar" Programı, bu hafta Düzce'den örnek bir sosyal girişimcilik hikayesini Türkiye'nin gündemine taşıdı.

Programın yeni Fark Yaratan’ı, Düzce Üniversitesi ‘Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi’ni (DAGEM) kurarak Yığılca’da arıcılığın geliştirilmesine katkıda bulunan Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu oldu.


56 bölgede araştırma yaptı, Yığılca arısını keşfetti

Yüksek lisans çalışmalarını, arı genetiği üzerine araştırmalar yaparak tamamlayan Meral Kekeçoğlu, Türkiye genelinde 56 bölgede yaptığı inceleme sonrasında farklı bir tür arı olan Yığılca arısını keşfetti. Yığılca arısının bacak ve kanat uzunluğundan dolayı daha çok bal yapabildiğini bilimsel olarak kanıtlayan Kekeçoğlu, Düzce’ye yerleşerek belediyenin, kaymakamlığın, kamu ve özel sektör kuruluşlarının desteği ile Düzce Üniversitesi ‘Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi’ni (DAGEM) kurdu.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 Meral Kekeçoğlu 2008 yılında Düzce’ye geldiğinde, 30 aile arıcılık ile geçimini kazanıyordu. Yığılca’nın potansiyeline inanan Kekeçoğlu, “Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” adlı arıcılık projesine hayat verdi. Yığılca halkına arıcılığı anlatmak için toplantılar ve kurslar düzenleyen Kekeçoğlu, Yığılca’ya gelemeyen köylüler için ise diğer köylere giderek camilerde, kahvehanelerde ve ilköğretim okullarında arıcılık dersleri verdi. Arıcılık eğitiminin, merkezi bir yerden yürütülmesi ihtiyacı, bir eğitim merkezinin kurulmasını sağladı. Arı üreticileri ve Düzce Üniversitesi’nin işbirliğiyle Yığılca’da arıcıları buluşturan bir eğitim merkezi açıldı. Arı nüfusunun beslenebilmesi için ‘Bal Üretim Ormanı’ kuruldu. Kekeçoğlu, kadınları ve engellileri de arıcılığa yönelmeleri konusunda teşvik etti. Arıcılık kursunda 207 kişi eğitime katıldı, 13’ü kadın olmak üzere 70 köylü arıcılık sertifikası aldı. Kekeçoğlu’nun fark yaratan çalışmaları sonucunda, üç yılın sonunda 108 aile arıcılık ile geçimini sağlamaya başladı.


399 proje arasından birinci seçildi

Meral Kekeçoğlu’nun başarısı Avrupa Komisyonu’nun her yıl düzenlediği 2011 Avrupa Girişimcilik Ödülü Yarışması’nda aldığı birincilik ile taçlandı. 29 ülkeden 399 projenin katıldığı yarışmada “Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” projesi “Girişimcilik Ruhunu Geliştirme” dalında birinci seçildi.

‘Sıra dışı kişilerin olağanüstü öyküleri’nin anlatıldığı Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programında 2009 yılından bu yana 75 ‘Fark Yaratan’ öyküsü yayınlandı. Programın videolarını izlemek, ilham almak ve paylaşmak için:

www.sabancivakfi.org
www.farkyaratanlar.org www.facebook.com/FarkYaratanlar
www.twitter.com/Farkyaratanlar
www.youtube.com/user/turkeychangemakers