Arıcıların gözü burada

Aydın Arıcılar Birliği'nin, "Yunan arıları balımızı çalıyor" iddiasıyla, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nı arıcılık faaliyetlerine açmak için lobi yapması, çevrecileri kızdırdı.
Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Aydın Arıcılar Birliği'nin, "Yunan arıları balımızı çalıyor" iddiasıyla, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nı arıcılık faaliyetlerine açmak için lobi yapması, çevrecileri kızdırdı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Kuşadası Şube Başkanı Bahattin Sürücü, 1966'dan beri bu tip faaliyetlere kapatılan dünya kültür mirası kapsamındaki milli parka sahip çıkılmasını istedi.
Sürücü, şunları söyledi: "Park, içerdiği biyolojik çeşitlilik, nesli tükenmekte olan canlılar ve yöreye özgü türlerden dolayı uluslararası sözleşmelerle koruma altında. Çevredeki yerleşim birimlerinde arıcılık zaten yapılıyor. Ancak Arıcılar Birliği, yaban hayatın en yoğun olduğu Karaoluk'la Dayıoğlu Tepesi arasını istiyor.
Buraya 100 bin kovan düşünülüyor. Bu kovanlar için açılacak ceplerle biyolojik çeşitlilik ve ağaçlar tahrip edilecek. Buraya insanlar da gelecek. Sigara içenler olacak. Kovanlara ateş yakılarak tütsü yapılacak. Bunların kontrolü mümkün değil. Bir yangın bu dünya mirasını yok eder."
Yunanlı arılar geliyormuş!
Aydınlı arıcılar, Yunanistan'ın Sisam (Samos) Adası'ndan gelen arıların, milli park alanındaki çiçeklerden bal toplayarak geri döndüğünü iddia ediyor ve bu nedenle bölgenin kendilerine açılmasını istiyor. Çevreciler, bu iddianın bilimsel dayanağının olmadığını belirtiyor.


    http://www.radikal.com.tr/8477198477190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.