Arif Doğan kimdir?

Arif Doğan kimdir?
Arif Doğan kimdir?
JİTEM'in kurucusu olduğu iddia edilen Arif Doğan kimdir? Arif Doğan nerelidir ve ne zaman ölmüştür? Türkiye tarihinde ismi sıklıkla geçen ve Ergenekon davasında yargılanan Doğan ne zaman göz altına alınmıştır?

Hatay Kırıkhan'da 1945 yılında dünyaya gelen Arif Doğan, liseye kadar eğitimini Kırıkhan'da gördü. Liseyi Antakya'da okuyan Arif Doğan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak Üniversite hayatına başladı.

Arif Doğan, Hukuk okuduğu sırada karar değiştirerek Harp Okulu'na katıldı ve 1967'de Asteğmen rütbesiyle bu okuldan mezun oldu. 1968'de Teğmenliğe yükseldikten sonra 1971 yılında Trabzon Gizli İstihbarat Amirliğinde göreve başladı. 1983 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'nda görev aldığı sırada Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nı kuran ve bu birime 8 yıl başkanlık eden Arif Doğan, Albaylığa kadar yükselen bir grafik çizdi.

Emekliliğinden sonra 1998 yılında DYP çatısı altında seçimlere giren Doğan, milletvekili adayı olmasına karşın seçilemeyerek TBMM dışında kaldı. 3 çocuk babası olan Arif Doğan, 14 Temmuz 2008'de Ergenekon Soruşturması kapsamında Ankara 'da gözaltına alındı ve İstanbul'a getirildi.

Arif Doğan'ın adı gündemi en çok meşgul eden Beykoz'daki ev ile anılır. Doğan'ın depo olarak kullandığı söylenen evde ağır silahlar ve patlayıcılar bulunmuştu. Bu ve benzeri durumlardan ötürü 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Arif Doğan, sağlık durumunun iyi olmaması sebebiyle, adli kontroller kapsamında tahliye olmuştu. Bir döneme damga vuran isimlerden olan Doğan 17 Ekim 2014'te vefat etti.