Arıklı davasında karar

Gazeteci Ercan Arıklı'ya çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla yargılanan ve raporlarda sekizde beş kusurlu bulunan halk otobüsü şoförü Ramazan Aksu...

İSTANBUL - Gazeteci Ercan Arıklı'ya çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla yargılanan ve raporlarda sekizde beş kusurlu bulunan halk otobüsü şoförü Ramazan Aksu, bir yıl üç ay hapis ve 216 YTL para cezasına çarptırıldı. Karar onanırsa Aksu, dört ay daha cezaevinde kalacak.
Şişli 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Aksu katılmadı. Davayı karara bağlayan hâkim, 'olay günü sevk ve idaresindeki araçla seyir halindeyken aracı tedbirsiz ve dikkatsiz bir şekilde kullanarak Ercan Arıklı'ya çarpıp ölümüne neden olduğu' gerekçesiyle sanık Aksu'yu, TCK'nın 455. maddesi uyarınca 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan, suçun işleniş şeklini de dikkate
alarak iki yıl hapis ve 346 YTL para cezasına çarptırdı. Hâkim, sanığın olayda sekizde beş oranında kusurlu bulunmasını dikkate alarak, cezada indirim uyguladı. Bir yıl üç ay hapis ve 216 YTL para cezası verilen sanığın, sürücü belgesinin de bir yıl süreyle geri alınmasına hükmedildi.
Adliyeden ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandıran müdahil avukatı Lalehan Eymirlioğlu, "Bir adamı öldürmenin en kolay yolu, trafik kazasıdır. Yasal düzenlemeler yapılmadığı için bu tür kararlarla sık sık karşı karşıya kalıyoruz. Ercan Arıklı'nın ölümü, bu yaraya bir parmak basma aracıydı" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7592047592040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.