Arıların gizemli ölümü korkuttu

Arıların gizemli ölümü korkuttu
Arıların gizemli ölümü korkuttu
Adana'da, portakal çiçeği balı üretimi için çalışma yapan arıcılar, kovanlarındaki toplu arı ölümleriyle şoke oldu.

ADANA - Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Adana Arı Yetiştiricileri Birliği görevlileri, Yüreğir, Seyhan, İmamoğlu, Kozan, Yumurtalık, Ceyhan ilçelerinde faaliyet gösteren yaklaşık 100 arıcıdan gelen şikayetler üzerine kovanların önündeki ölü arılar, bal, su ve bal mumu örnekleri alarak analize gönderdi.

Adana'da bugünlerde Doğu ve Güneydoğu illerindeki arıcıların gelmesiyle kovan sayısının iki katına çıkıp yaklaşık 800 bine ulaştığını belirten Birlik Başkanı Ahmet Turan Otlu, arıların toplu halde neden öldüğünün saptanması için analiz sonuçlarını beklediklerini söyledi. Otlu, "Kovanlardaki arı sayısı yaz aylarında 35- 40 bin iken kış aylarında ömrünü tamamlayan, güçsüzleşen ve yeterince beslenemeyenlerin ölümüyle bu sayı 5-10 bine kadar geriler. Ama bir haftalık süreçte çeşitli ilçelerde çok sayıda toplu arı ölümü görülmesi araştırılması ve önlem alınması gereken bir sorun. Analizlerden çıkacak sonuçlara göre önlemlerin alınmasına çalışacağız" dedi.

Şanlıurfalı arıcı Hikmet Kunt ise üç günlük süreçte 540 kovan arısından 150 kadarını kaybettiğini belirtti. Kurt, "15 yıllık arıcıyım, böyle yüksek oranda toplu ölümlerin yaşandığını ilk defa görüyorum. 80 bin liraya yakın zararım var. Benim gibi çok sayıda mağdur arıcı ölümlerin neden kaynaklandığının ortaya çıkarılmasını bekliyor" diye konuştu.

DHA - Bünyamin YIL


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  Güneydoğu

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  kış

  ,

  Birlik