Arın: Gözaltına alınmam 'kürtaj'ın intikamı olabilir

Arın: Gözaltına alınmam 'kürtaj'ın intikamı olabilir
Arın: Gözaltına alınmam 'kürtaj'ın intikamı olabilir
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

İSTANBUL - Mor Çatı Vakfı kurucusu avukat Canan Arın, 23 Haziran’da Gaziantep’te kaldığı otel odasında saat 05.30’da gözaltına alınmasını eleştirerek “Savcı tamamen hukuka aykırı davranmıştır. Amaç beni taciz etmek ve susturmak” dedi.
Geçen aralıkta Antalya Barosu’nun eğitiminde kadına yönelik şiddet konusunda bir sunum yapan Arın, kadınların zorla ve erken evlendirilmesini kadına yönelik şiddet kapsamında değerlendirmiş ve bu duruma örnek olarak Hz. Muhammed ve Cumhurbaşkanı Gül’ü göstermişti. Bunun üzerine ‘Hukukun Üstünlüğü Platformu’ndan avukatlar suç duyurusunda bulunmuştu. Arın, “Kadınların erken yaşta evlendirilmesine karşıyım. Bugünkü Ceza Kanunu’nun 103. maddesine göre küçük çocuklara cinsel taciz ciddi bir suçtur. Medeni Kanun’a göre evlenme yaşının altındaki yaşta bulunan çocuklarla evlenmek suçtur. Ben durumun örneklerini veriyordum. Kamuoyunda sık sık tartışılan, medyada dahi gündemleştirilen, Hz.Muhammed’in, Hz. Ebu Bekir’in 7 yaşındaki kızı Ayşe’yle nikâh kıydığını hatırlattım. Ayrıca günümüzden Abdullah Gül’ün Hayrünnisa Gül’le erken yaşta evlenmesini örnek verdim. Ben bir gerçeği anlattım, bu ne hakaret ne de iltifat” dedi.
Aralıktaki konuşma için haziranda, önceden bildirim yapılmaksızın sabaha karşı gözaltına alınıp öğleden sonra salıverilen Arın, bunu “Kürtaj konusunda direncimizin intikamı olabilir” diye değerlendirdi.