Arınç 11 mesir macunu kaptı!

Manisa'nın adını dünyaya duyuran mesir macunu, üç gündür süren Mesir Şenlikleri'nin ardından dün, 464. kez Sultan Camii minare ve kubbelerinden halka dağıtıldı.

MANİSA - Manisa'nın adını dünyaya duyuran mesir macunu, üç gündür süren Mesir Şenlikleri'nin ardından dün, 464. kez Sultan Camii minare ve kubbelerinden halka dağıtıldı. Törene binlerce kişi katıldı. Meclis Başkanı Bülent Arınç, yine oradaydı. Atılan 10 ton mesir macunundan alabilmek için kimileri şemsiyelerini ters çevirdi, yere düşenleri toplamaya çalışanlar birbirini ezdi. Meclis Başkanı Arınç da 11 mesir macunu kaptı.
41 çeşit baharattan oluşturulan, hoş bir lezzeti ve kokusu olan mesir macunu, ağrılara, sancılara, soğuk algınlıklarına, hazımsızlığa, iştahsızlığa ve ağız kokusuna karşı kullanılıyor. Macunun yapımında anason, meyan balı, çivit, çöpçimi, çörekotu, darı, galanga, hardal, havlıcan, hindistancevizi, hindistançiçeği, hıyarşembe, kakule, karabiber, karahalile, karanfil, kimyon, kişniş, kebabiye, zaferan, kebabe, karahalil, limon tuzu, udülkahır, iksir şekeri, topalak kökü, mürrüsafi, portakal çiçeği, portakal kabuğu, ravent, raziyane, safran, sakız, sarı halile, sinameki, tarçın, topalak, vanilya, zencefil, zerdeçöp ve günbalı kullanılıyor.