Arınç, AK Partili vekilin 'bedelli' tweetini yalanladı

Arınç, AK Partili vekilin 'bedelli' tweetini yalanladı
Arınç, AK Partili vekilin 'bedelli' tweetini yalanladı
AK Parti'li Hacı Bayram Türkoğlu'nun bedelli askerlik tweeti vatandaşda heyecan yarattı. Ancak Türkoğlu'nun sözleri partinin en tepe isimlerinden Bülent Arınç tarafından yalanlandı.

ANKARA / Radikal - AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun, AK Parti’nin Kızılcahamam kampında ‘bedelli askerlik’ konusunda çalışma yapıldığı yönündeki Twitter mesajı heyecan yarattı. Ancak Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, kampta bedelli askerlik ile ilgili bir konunun konuşulmadığını, bir çalışmanın da olmadığını söyledi.

Oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nun arkadaşının tartıştığı polis memurlarını teşhis etmesi için sıraya dizilen AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, şimdi de attığı tweetlerle gündeme geldi. AK Partili Hacı Bayram Türkoğlu bedelli askerlik ile ilgili Kızılcahamam’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve “hükümet yekilileri” ile istişare yürüttüğünü belirterek, Twitter hesabından şu tweetleri attı:

Bedelli yaşı ve ücreti düşecek
“Bedelli askerliği talep edenlerle başvuranlar arasındaki büyük oran farkının en büyük sebebi; “BAŞVURU ŞARTLARI” dır.. Bedelli askerlikte başvuru sayısının az, talebin ise çok olmasının sebebi olan bedeli askerliğe başvuru şartlarında düzenlemeye gerekir. Bedelli askerlikte düzenleme yapılması gereken şartlardan birisi FİYAT, diğeri de YAŞ SINIRI’dır. Bedelli askerlikte yaş şartında en alt rakam olarak 25-28 yaş aralığı, başvuru oranının düşüklüğüne bakılırsa daha makul bir seviyededir. Bedelli askerlikte fiyat ya yaş sınırı alta indirilip sabit kalabilir ya da yaş sınırı ile beraber indirilebilir. Yürüttüğümüz görüşmelerde bedelli askerliğin Mart ya da Nisan ayında torba yasa kapsamına alınacağına yönelik bir kanaat oluşmuştur. İşyerini yeni açanların, hasta olan çocuk, eş, anne-babasına bakmakla yükümlü bulunanların mağduruyetinin giderilmesi zaruri bir hal almıştır. Bedelli askerlikte yaşa takılanların yaşadıkları problemlerin farkındayız. Yeni torba yasada bu hususun sıkı takipçisi olacağız.”

Arınç: Nusaybin'deki duvar değil tel örgü


Arınç yalanladı
AK Partili Türkoğlu’nun iddiasını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yalanladı. Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında gazetecilerin “Bedelli askerlikle ilgili yaş sınırıyla ve fiyatıyla ilgili yeni bir çalışma söz konusu olacak mı?” sorusuna “Bu kesinlikle doğru değil. Bedelli askerlik gündeme bile gelmedi. (Kızılcahamam’daki kamptan bahsediliyor) Dövizli askerlik başka bedelli askerlik başka bir şey. Bedelli askerlik konusu Kızılcahamam’da konuşulmuş bir konu değil. Gündeme bile gelmedi. Her sene bedelli askerlik çıkacak bir durum yok. Bu geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenlemeydi. Yakın bir zamanda bedelli askerlik düşünülmüyor. Arkadaşımız bekli de özlemini dile getirmiştir” dedi.

Düpedüz asgaragas
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç gazetecilerin soruları üzerine, Kızılcahamam toplantısında, üniversite öğrencilerine yönelik yurtlarının sayısının yeterliliği ve bu yurtların denetimiyle ilgili var olan yetkinin daha iyi şekilde yapılmasını konuştuklarını; kesinlikle ‘kızlı-erkekli öğrenci evlerinin denetleneceği, baskın yapılacağı’nın konuşulmadığını ifade etti. Arınç, “Gazetelere yansıdığı şekliyle özel evlerde kalan talebelerin şu veya bu şekilde denetlenecekleri veya baskınlar yapılacağı şeklindeki yazılar gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Düpedüz asparag bir haberdir; bizim böyle bir yetkimiz yok böyle bir düşüncemiz de yok. Sayın Başbakan’ın buna benzer bir ifadesi de kesinlikle söz konusu değil” dedi.