Arınç: Ayasofya'nın güleceği günler yakın

Arınç: Ayasofya'nın güleceği günler yakın
Arınç: Ayasofya'nın güleceği günler yakın
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan Ayasofya Külliyesi yanındaki Halı Müzesi'nin açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bu mahsun Ayasofya'ya bakıyoruz, inşallah güleceği günlerin yakın olmasını Allah'tan diliyoruz" dedi.

 

İSTANBUL - Ayasofya Halı müzesine ilişkin çalışmanın bir kaç yıldır sürdürüldüğünü anlatan Bülent Arınç, "Vakıflar, özellikle son 10-11 yıldır muhteşem bir çalışma yürütüyor. 4 bin civarında vakıf ve kültür varlığını tekrar hayata kazandırdık. Bu 4 bine yakın eserin restorasyonu ve yeniden ayağa kalkması için takriben 3 katrilyon civarında bir masraf yaptık" dedi. Müzesi'ne yönelik sürdürerek, "Gönlüme gelen başka bir şey var. Biz şimdi Ayasofya Camii'nin hemen hemen yanındayız. Bence kulaklarınız duymasa bile gönlünüzden geçen bir şeyler olduğuna inanıyorum. Ayasofya, bize bir şeyler söylüyor. Acaba Ayasofya bize neler söylüyor?" derken, kameramanları Ayasofya'yı çekmeleri için "Kameralarınıza dikkat edin arkadaşlar" diyerek uyardı.

İŞGÜZAR BİRİLERİ, 'BURASI MÜZE OLSUN' DEMİŞLER

Bülent Arınç, şunları söyledi: "Neler söylüyor diye, şöyle gönlümüzden bir geçirelim bakalım. Tarihin geçmiş yüzyıllarından bu yana Ayasofya bu haliyle sadece Türkiye 'ni, sadece Osmanlı döneminin, sadece 1400-1300'lere sıkışmış haliyle çok daha öncesinden Ayasofya kelimesinin ihtiva ettiği anlamları bir defa şöyle düşünmemiz lazım. Çok şükür benim döneminde 2 tane beni çok mutlu eden gelişme yaşadık. Biz, Ayasofya ismini taşıyan 2 camimizi tekrar cami olarak ibadete açtık. Bunlar zaten camiydi. Ama başka maksatla kullanılıyordu. Bunlardan birisi İznik'teki Orhan Ayasofya Camii'dir. Osman Gazi'nin oğlu Orhan Gazi'nin Bursa'nın fethinden sonra camiye tahayyül ettiği 1300'lerdeki bu cami, 721 yıl cami olarak ibadete açık kaldı. Sonra bir baktık ki, küçük biletler kesilen bir müze haline gelmiş. Trabzon'daki Ayasofya Camii. Orada yüzyıllar boyu cami olarak kalmış. Sonra birisi bir karar vermiş, müze haline gelmiş. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, sosyal , demokrat ama bir de hukuk devleti. Hukuk devletinde yazılı hukuka bakmamız lazım. 6570, gayrimenkullerin kiralanmasıyla ilgili bir kanun. İbadethaneler, ibadet dışında başka bir maksatla kullanılamaz, diyor. Hukuk devleti olduğumuza göre bu konuda ne yapmalıyız diye düşündüm. Yapacağımız şey şuydu; burası bir camidir, ibadet amacıyla açılmıştır ve yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Onu bir başka maksatla kullanan kim olursa, olsun, Kültür Bakanlığı da, müzeler de bizim. Bakın, Halı Müzesi açıyoruz. Halı Müzesi açtığımız gibi Yazma Eserle Müzesi de açıyoruz. Ama bir cami, bu kanunun bu maddesine göre ibadet dışında kullanılabilir mi? Hayır, kullanılamaz, dedik. Ayasofya Camii, İznik'te esasen müzeye çevrilmesiyle ilgili hiçbir karar da olmamasına rağmen işgüzar birileri, 'Burası müze olsun' demişler, küçük kağıtlara da birer liralık giriş bileti kesmek suretiyle müzeye çevirmişler. Hiç bir işlem bile yapmaya gerek kalmadan Genel Müdürlüğümüz, 'Burası camidir, ibadet amacıyla cami olarak kullanılacaktır' dedi, 2 sene evvel Kurban Bayramı namazıyla birlikte Ayasofya Camii ibadete açıldı. Arkadaşlar bizim içimizden, bu topluluğu tenzih ediyorum, ama birileri, 'Olmasın nereden çıktı, cami eksikliği mi var' dediler, 3 veya 4 kişi. Ama inanın, farklı inanç mensuplarından veya azınlıklardan bu lafı söyleyen bir kişi bile çıkmadı. Burada isim vermek gerekmez, ama en tepe noktasında bu işlerde muhatap aldığımız bir insan bile, 'Yaptığınız karara saygı duyuyoruz' dedi. Ama bizim içimizden 3 veya 4 kişi, 'Biz, başka camiler yaparız. Burası müze olarak kalsa daha iyi olur' dedi. Hadi onların görüşlerine de saygı duyalım. Ama kanunun bize yüklediği bir sorumluluk var; cami, ibadet dışında başka bir maksatla kullanılamaz."

"TÜRKİYE'DE ARTIK HAKİMLER VAR"

"Geçmiş dönemlerde bunlara göz yummak mümkün olabilir. Ama şimdi başka bir Türkiye var" diyen Arınç, yeni Türkiye'de hukukun egemen olması gerektiğini söyledi. Arınç, Trabzon Ayasofya Camii'nin de ibadete açılması için karar verdiklerini ve bunun üzerine dava açıldığını belirterek, "İznik Ayasofya'da dava açan olmadı. Ama Trabzon'da dava açan da oldu. Ama çok şükür hukuk devlet olan Türkiye'de artık hakimler var. Çok şükür Trabzon Ayasofya Camii de hukuk kararıyla cami olduğu tescil edildi ve böylelikle 2 tane küçük Ayasofya Camii ibadethane olarak faaliyete geçildi. Darısı demeyeceğim, farklı anlarsınız. Ama Ayasofya Ayasofya derken, sanki gönlüme bunlar geliverdi. Bu mahsun Ayasofya'ya bakıyoruz, inşallah güleceği günlerin yakın olmasını Allah'tan diliyoruz" dedi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1161042116104213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bizde kafir çokmuşta haberimiz yokmuş - user520858

  burdaki yazıları okudukça bu millet türk milletimi diyorum.ayasofya fatih sultan mehmet hanın şahsi ve tapulu malıdır,ayasofyanın cami kalması için ferman yayınlamıştır,sırf hrsitiyanlara hoş gözükmek için ayasofyanın müze olması tarihimize,osmanlı ceddimize ve ümmetimize hakarettir,dolayısı ile ihanettir.bu ihanete biran önce son verilmesi ve eğer yaşayanlar varsa müze yapanların cezalandırılması lazımdır.bu sultanlar sultanı rahmetli fatih sultan mehmet hana namus borcumuzdur.ödenmelidir..................

  Orta Asya'ya - ibretnüma

  Ayasofya'nın Cami olarak açılmasını istemeyen solcu zevat buranın Hz.Muhammed'den bile önce yapıldığını ve ilk halinin kilise olduğunu söylüyorlar. Eğer böyle bakacaksak Türkiye diye bir devletin olmaması Türklerin Bugünkü Moğolistan civarında bir yerlerde yaşaması, Cenevizlilerin Amasya'da faaliyet göstermesi gerekiyor. Böyle tuhaf fikirler insanı buralara götürür. Kim demiş Ayasofya kilise diye. Ayasofya Padişah ve Devlet Başkanı Fatih'in emriyle Cami olmuştur. Vasfı camidir. En yakın zamanda Allah sesleriyle müşerref olmalıdır.

  Gene kaşıntınız tuttu değil mi... - citizen

  Ayasofya da, bu ülke de gülecek ama siz pılınızı-pırtınızı toplayıp gittiğiniz zaman. Hani her şeyin aslına uygun inşa ve kullanımından yanaydınız. İnşa tarihi İslamiyet'ten hatta Hz. Muhammed'in doğumundan bile eski olan ve bütün dünyanın müze olarak kabul ettiği Ayasofya'yı güldürelim diye cami yapacak olursanız siz kendinize güldürürsünüz. Yeni bir kaşıntı lazım tabi toplumu gıdıklayacak...

  Ayasofya ibadete açılmalıdır, ama... - Pe@ce

  Doğru, tamam, ibadethane ibadet dışı kullanılamaz ve Ayasofya da pekala ibadete açılabilir; ama unuttuğun ufak bir ayrıntı var Arınç Efendi: Ayasoyfa cami olarak değil Ortodoks kilisesi olarak inşa edilmiş bir yapıdır; dolayısıyla ibadete açılacaksa da İstanbul'daki Ortodoks cemaati için ibadete açılmalıdır. Nasıl, var mısın, şimdi de açar mısın ibadete; muhafazakar-demokrat yapınıza uyar mı?

  "Ama şimdi başka bir Türkiye var" - cselcuk

  İşte bu başka Türkiye'den biz artık korkuyoruz sayın Arınç. Belki Ayasofya'nın hüznü artık cami olarak kullanılmadığı için değildir. Belki kilise olduğu günleri özlüyordur! Ya da belki Ayasofya da bahsettiğiniz başka Türkiye'den korkuyordur! Bu arada 1'er liralık biletlerden bahsediyorsunuz da İstanbul'daki Ayasofya'nın girişi en az 20 TL'dir ve girişinde günün her saati kuyruk vardır. Önce bir hesap kitap yapın isterseniz.

  ... - Kharon

  ... Çünkü Ayasofya'nın kapılarıyla beraber ruhumuzu kilitlediler. Her mâna, her hikmet, her münasebet Ayasofya'ya bağlı. Ayasofya açılmalıdır. Türk'ün bahtıyla beraber açılmalıdır... NFK

  DERSHANELERİ DE - pispor

  Cami yapın mesela kahvehaneleri içkili gazinoları okulları hepsini cami yapın bizim burada iki cami var cumaları bayramları saymazsak her ikisinde de cemaat sıfır imamlar tek başına ezan okuyup namazlarını kılıyorlar boşuna o kadar elektrik su yakıt ha birde Müftüsü var buranın bak onun ne iş yaptığını bilmiyorum ama bura halkının yüzde 99 nun biracı rakıcı olduğu kesin