Arınç böyle 'uçurdu'

1 Nisan, dünyada ve Türkiye'da coşkuyla kutlandı! TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın kurbanı ise gazeteciler oldu. Bir gün önce Meclis'teki basın bürolarına, Arınç'ın dün Meclis üzerinde balonla uçacağı duyurulmuştu.

ANKARA/ANTALYA - 1 Nisan, dünyada ve Türkiye'da coşkuyla kutlandı! TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın kurbanı ise gazeteciler oldu. Bir gün önce Meclis'teki basın bürolarına, Arınç'ın dün Meclis üzerinde balonla uçacağı duyurulmuştu. Saat 10.30'de olay yerine gelen gazeteciler ise üzerinde '85. Egemenlik Yılı 2005' yazan reklam balonu ile karşılaştı. 24 Nisan'da Kapadokya'dan getirilen balonla bu kez gerçekten uçacağını açıklayan Arınç, "Adalet Bakanı'nın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise "Onu yemem artık" karşılığını verdi. Türkiye'deki 1 Nisan etkinlikleri ise şöyle:
Karagöz'e tuzak

  • Ankara'da Hacıvat-Karagöz kılığına giren Devlet Tiyatrosu sanatçıları, 'Sakalın düşüyor, üstün kirlenmiş' takılmaları eşliğinde Kızılay'da dolaştı. Şaka yapmaya çalıştığı vatandaşın teklifi üzerine Kızılay'ın ortasında bir süre çiftetelli oynayan Karagöz, bir genç kızın ikram ettiği kolonyanın aslında zeytinyağı olduğunu da elini sakalına sürünce anladı.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı yurt çapında 1 Nisan etkinlikleri düzenledi. Bakanlığa bağlı sanat kurumları, meydanlarda mini konserler düzenledi. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın Adana'daki konseri sert rüzgâr nedeniyle iki dakika sürdü.
  • Zümrüt Rize gazetesi Gürcistan-Türkiye maçına giden Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile 53 taraftarın Tiflis'de tutuklandığını yazdı. Bakırcı'nın ofisi telefon yağmuruna tutuldu. (Radikal, aa, dha)