Arınç devrede ama...

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa değişiklikleri için Uzlaşma Komisyonu kurmak üzere yine devreye girme kararı aldı. CHP'den hemen yanıt geldi: Önce dokunulmazlıklar.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa değişiklikleri için Uzlaşma Komisyonu kurmak üzere yine devreye girme kararı aldı. CHP'den hemen yanıt geldi: Önce dokunulmazlıklar.
Arınç dün Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in mafya-yargı ilişkilerinin çözülmesi için tüm imtiyazların kaldırılmasını sağlayacak Anayasa değişikliğine gidilmesi ve bunun için Uzlaştırma Komisyonu'nun toplanması çağrısını değerlendirdi. Arınç, CHP'nin komisyona üye vermeye sıcak bakmadığını anımsatarak, "Bu dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun toplanıp çalışabilmesi için grup başkanlarına ricada bulunacağım" yanıtını verdi. Arınç, kendisinin icat etmediği bu komisyonun dört dönemdir çok faydalı çalışmalar yaptığını söyledi.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise partisinin 'öncelikle milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması' önşartını hatırlatarak, "Önce onu konuşalım. Sonra diğerlerine bakarız" dedi.
Anayasa değişiklikleri konusunda İçtüzük'te yer almamasına rağmen TBMM Başkanvekili başkanlığında her partinin eşit üye ile temsil ettiği Uzlaşma Komisyonu oluşturuluyordu. Komisyonda kabul edilen değişiklikler partilerin ortak imzası ile Meclis'e sunulup görüşülüyordu.