Arınç: 'Duran adam'ı kınayacak değiliz

Arınç: 'Duran adam'ı kınayacak değiliz
Arınç: 'Duran adam'ı kınayacak değiliz
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son iki gündür tüm yurtta yayılmaya başlayan 'duran adam' eylemiyle ilgili konuştu: "Bu bir şiddet eylemi değil, barışçı bir eylem türü. Bunu kınayacak halimiz yok" dedi.

Radikal.com.tr – Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son günlerde fenomen haline gelen ‘duran adam’ eylemlerine ilişkin, “Bu kadar uzun süre ayakta kalmaları, hiçbir ihtiyaçlarını gidermeden 8 saat ayakta kalmaları... Bu bir şiddet eylemi değil; bu göze de gayet hoş gelen bir eylem türü. Bir barışçı eylem türü... Bunu kınayacak halimiz yok. Benim zaten geçmişten bu yana özgürlükler alanında düşündüğümüz tek şey vardır; İnsanları şiddete, silaha yöneltmemek. İnsanların barış ve huzur içerisinde hukuk kurallarına uygun eylemler yapmasını sonuna kadar desteklemek. Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesine yönelik başlayan eylemleri de anlayışla karşıladığımı ifade etmiştim. Sonradan bu eylemler şekil değiştirdi.

Şimdi şiddet eylemlerinden vazgeçilerek mesajı durmak suretiyle insanlar veriyorsa bunu da anlayışla karşılamak lazım. Ama yapanlar açısından dikkat etmesi gereken gelip geçişi engellememeleri ve kendi sağlıkları önemli, sağlıklarına zarar vermemeliler. Bu eylem türlerini teşvik de etmemiz gerekir. Arkadaşımız 8 saat diyor eğer zarf atmıyorsa, uzun bir süre. Bu insanlar 8 saat nasıl duruyor? 8 saat ayakta kalmamalı. 8 dakika durup işlerine güçlerine gitsinler.

Sosyal medyayla ilgili Adalet Bakanımız açıklama yaptı. Ben de haber portallarıyla ilgili bir düzenlemeyi hazırladım. Özellikle haber portallarında çalışanların basın yasası içine alınması, haber portallarının reklam alması gibi düzenlemeler. Ama sorduğunuz sanal medya özel hayatın gizliliğine dair bir düzenleme yapılması benim konum değil.” 


  http://www.radikal.com.tr/1138246113824612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Faiz Lobisi Açıklama no:5 - ganjml

  Bütün birimlerin dikkatine,akşam ne yemek yapsam diye kara kara düşünen tencere tava hep aynı hava timi görevini başarıyla yerine getirdi,cebinde ego bileti olmayan üniv öğrenci timi geri çekil,duran adam olun ve destek olun,tekrar ediyoruz duran adam olsun:):)

  Derler.. - mahirinyeri

  Geziye girmeyeceğiz derler girerler.. Müdahale yok derler canlı yayında çatışma görüntüsü çıkar.. Kınamayız derler kafalarını kırarlar..

  Türbanlı... - sertanyar

  Zamanında bu duranadam türbanlıları desteklemek için türban takarak üniversitede sınıfa giriyormuş. O zaman da galiba dış güçler adamı besliyordu değil mi AKP liler?

  dün G-8 i protesto eden - buveyti

  gençliği görünce bizim gençliğin taklitci bile olmadığını çok net anladım. bakmayın siz çok orjinaller diye güzelleme yapıp gazlıyanlara. onlar kendi kendini gazlıyor sonrada polis hepsini gazladı. orjinal eylem yan gel şurdan burdan kapitalistlerin aşından beslenerek yapılmaz. kapitalizme karşı yapılır ve gerçekten orjinal olur.

  gençlik özellikle yurdun genci - buveyti

  ilk defa başkasının başlattığı bir eyleme kolay kolay kuyruk olmaz. normalde tabii bu. ancak kuyruk olunmasını isteyen başka dürtüler kampanyalar olursa işte ancak o zaman bu tür orji-nal-liği kalmamaış olaylara şirinlik yapmayı kabul edebilir.

  14Bernard adli arkadasa - yorumcu-okuyucu

  Arkadasim sen baska bir sey ile karistirdin galiba, aldigi para ile duran (iktidarin/zulmun yaninda duran anlaminda soyluyorum) yandas-yalanci medya.

  Siz de SUSAN ADAM olsanız... - moeztas

  ...bi zahmet. Önünüze tutulan her mikrofona bir şeyler söylemek zorunda mısınız? Söyleyecek bir sözünüz varsa, grup toplantılarında kürsüye çıkıp partililerinize söyleyin "Bize neler oluyor?" diye. Başkanınızın "monologlarından" bıkmadınız mı? Biz bıktık!