Arınç: Halkımızın AB'ye bağlılığında büyük bir düşme var

Arınç: Halkımızın AB'ye bağlılığında büyük bir düşme var
Arınç: Halkımızın AB'ye bağlılığında büyük bir düşme var
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Halkımızın AB'ye karşı bağlılığında büyük bir düşme oldu. Yüzde 75'lerden geldiğimiz nokta yüzde 18-20'ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, sorumsuz davranan AB ülkelerinindir" dedi.

BURSA – Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun açıkladığı Türkiye İlerleme Raporuna ilişkin, "Halkımızın AB'ye karşı bağlılığında veya tercihinde büyük bir düşme oldu. Yüzde 75'lerden bugün geldiğimiz nokta yüzde 18-20'ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, Türkiye'ye bir şekilde engel üstüne engel çıkaranlar, Türkiye'yi sorgulamaya kalkanlar, sorumsuz davranan AB ülkelerinindir" dedi.

Arınç, partisinin Bursa İl Başkanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKKM) düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, raporla ilgili gelişmeleri, kente gelirken takip ettiğini söyledi.

Raporun Türkiye için önemine dikkati çeken Arınç, şöyle konuştu:

"Bu, Türkiye için önemlidir. Neden? Çünkü biz AB'de, şu anda 2005'ten bu yana müzakere eden bir ülkeyiz. Halkımızın AB'ye karşı bağlılığında veya tercihinde büyük bir düşme oldu. Yüzde 75'lerden bugün geldiğimiz nokta yüzde 18-20'ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, Türkiye'ye bir şekilde engel üstüne engel çıkaranlar, Türkiye'yi sorgulamaya kalkanlar, sorumsuz davranan AB ülkelerinindir. Biz buna rağmen, 50 yılın bir hayali olan, Türkiye'nin AB'ye girme meselesinde geri adım atmadık, dersimize çalıştık, ev ödevimizi yaptık."

Arınç, raporda ‘Demokratikleşme Paketi’ne olumlu bakıldığını anlattı.

Paketle ilgili övgü ifadelerinin raporda yer aldığını dile getiren Arınç, "Özellikle hükümetin reformlardaki kararlılığı, yüzde 10 seçim barajındaki değişiklik projeleri, özel okullarda farklı dildeki eğitim, harfler konusu, yargı reformu ve diğer konularda Sayın Başbakanımızın açıkladığı ve büyük bir kısmının bir hafta içinde gerçekleştiği son reform paketine, raporda olumlu bakılıyor. İnsan hakları ve özgürlükler bakımından biz bunu elbette olumlu karşılıyoruz, gereğini yapacağız" ifadesini kullandı.


ASKERLİK SÜRESİ
Uzun dönem askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili dün bayram namazı çıkışında açıklama yaptığını hatırlatan Arınç, böylece hükümetin yeni bir atılım yapmış olduğunu bildirdi.

Bayramdan sonraki günlerde bu gerçekleşirse görevinde 12 ayı dolduran askerlerin derhal terhis edileceğini kaydeden Arınç, bundan sonra askere alınacak gençlerin, yeni sisteme adapte olacağını belirtti.


Anadolu Ajansı


  http://www.radikal.com.tr/115587511558757

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  holdme12 - momentum

  "...senin her dediğine inanan halk buna da inanır..." Tabii, halk öyle ya. Kime inanayım diye fellik fellik aranıyor. Bir Bülent Arınç var, bir de siz. Bir tek siz sonuca gidebiliyorsunuz. Diğerlerine de, sizden birine inanmak düşüyor. Şu fani dünyada rolleri sınırlı.

  dogru söze ne gerek - $iyar63

  ewet kesinlikle hakli avrupa hala türkiyeyi birlige almak istiyor.demokrasi ile tanistirmak istiyor.insan haklarini ögrenin diyor.gazetecileri iceri atmayin diyor.polis asiri orantisiz güc kullanmasin diyor.bunu herkes anliyor ama akp anlamak istemiyor.bence türkiye ab haketmiyor..

  mazlum yine aciklama yapmis - OSCAR82

  alismissiniz her konuda baskasini suclamaya onda problem aramaya hele bir dönun bir de kendinizi sorgulayin biraz empati kurun neyin kafasini yasiyor bunlar

  Normal sonuç, - yuzucu

  !2/Eylül/2010 referandumunun sonrası ,memlekette yapılan demokratik değişimlerin neticesinde,AB.üyeliği isteğinin düşmesi çok normaldir.Çünkü herkesin A.B. ye üye olmak istemesinin farklı sebebleri ve özlemleri vardı.Bu özlemler giderildikçe kimse egemenliğini gönüllü olarak paylaşmak istemez,birliğiniz sizin olsun der.Zaten o birlik,4-5 ülkenin diğerlerini sömürmesi üzerine kurulmuş bir birlik.

  Hayir, ab'ye girememenin sorumlusu sizsiniz. - nemzetkozi

  Ab'nin kriterleri var ve bunlar ne size ve ne de baska bir ulkeye gore degisebilir. ekonomi her sey degildir. ekonomisi sizden cok iyi olan arap ulkeleri var... denizin,havanizin guzel olmasinin da hicbir onemi yok. onemli olan sey, insanlarin, toplumun beyninin guzellesmesidir; gercek anlamda demokrasiyi ve ozgurlugu icsellestirmesidir;kisi ve toplum hak ve ozgurlugunun her seyden once tutulmasidir;devletin giz boyamaya donuk degil gercekten ozgurluklere vesile olan paketler acabilmesidir;dinlerin ve dillerin ve de milliyetlerin her tur ozgurlugune saygi gosterip kendi kaderlerini tayin hakkinin tartisma konusu bile olmadan verilmesidir;Ermeniler ve Kürdlere donuk yapilan katliamlardan dolayi ozur dilenmesidir.... bunlarin hangileri yapildi?! hicbiri! o halde siz mi avrupa mi sizi istemiyor?!

  İyilik sizden, kötülükler hep başkalarından! - mlylmz

  Delikanlı olun, bir kere de yaptığınızın sorumluluğunu üstlenin!

  .. - holdme12

  AB ülkelerine "ya biz böyleyiz, işte demokratik falan değiliz, kadın haklarımız da yok, eşcinselleri de asarız keseriz, polislerimiz çok güzel göz de çıkarır kafa da kırar, alıyosan bu halimizle al bizi" dersen AB seni almaz. Sen de bunu halka "ya bu AB'nin kapısında bekliyoruz almıyo bizi almıyo" diye yansıtırsan senin her dediğine inanan halk buna da inanır. Kısacası sorumlusu sizsiniz.