Arınç: Halkımızın AB'ye bağlılığında büyük bir düşme var

Arınç: Halkımızın AB'ye bağlılığında büyük bir düşme var
Arınç: Halkımızın AB'ye bağlılığında büyük bir düşme var
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Halkımızın AB'ye karşı bağlılığında büyük bir düşme oldu. Yüzde 75'lerden geldiğimiz nokta yüzde 18-20'ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, sorumsuz davranan AB ülkelerinindir" dedi.

BURSA – Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun açıkladığı Türkiye İlerleme Raporuna ilişkin, "Halkımızın AB'ye karşı bağlılığında veya tercihinde büyük bir düşme oldu. Yüzde 75'lerden bugün geldiğimiz nokta yüzde 18-20'ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, Türkiye'ye bir şekilde engel üstüne engel çıkaranlar, Türkiye'yi sorgulamaya kalkanlar, sorumsuz davranan AB ülkelerinindir" dedi.

Arınç, partisinin Bursa İl Başkanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKKM) düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, raporla ilgili gelişmeleri, kente gelirken takip ettiğini söyledi.

Raporun Türkiye için önemine dikkati çeken Arınç, şöyle konuştu:

"Bu, Türkiye için önemlidir. Neden? Çünkü biz AB'de, şu anda 2005'ten bu yana müzakere eden bir ülkeyiz. Halkımızın AB'ye karşı bağlılığında veya tercihinde büyük bir düşme oldu. Yüzde 75'lerden bugün geldiğimiz nokta yüzde 18-20'ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, Türkiye'ye bir şekilde engel üstüne engel çıkaranlar, Türkiye'yi sorgulamaya kalkanlar, sorumsuz davranan AB ülkelerinindir. Biz buna rağmen, 50 yılın bir hayali olan, Türkiye'nin AB'ye girme meselesinde geri adım atmadık, dersimize çalıştık, ev ödevimizi yaptık."

Arınç, raporda ‘Demokratikleşme Paketi’ne olumlu bakıldığını anlattı.

Paketle ilgili övgü ifadelerinin raporda yer aldığını dile getiren Arınç, "Özellikle hükümetin reformlardaki kararlılığı, yüzde 10 seçim barajındaki değişiklik projeleri, özel okullarda farklı dildeki eğitim, harfler konusu, yargı reformu ve diğer konularda Sayın Başbakanımızın açıkladığı ve büyük bir kısmının bir hafta içinde gerçekleştiği son reform paketine, raporda olumlu bakılıyor. İnsan hakları ve özgürlükler bakımından biz bunu elbette olumlu karşılıyoruz, gereğini yapacağız" ifadesini kullandı.


ASKERLİK SÜRESİ
Uzun dönem askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili dün bayram namazı çıkışında açıklama yaptığını hatırlatan Arınç, böylece hükümetin yeni bir atılım yapmış olduğunu bildirdi.

Bayramdan sonraki günlerde bu gerçekleşirse görevinde 12 ayı dolduran askerlerin derhal terhis edileceğini kaydeden Arınç, bundan sonra askere alınacak gençlerin, yeni sisteme adapte olacağını belirtti.


Anadolu Ajansı