Arınç, istifa iddialarını yalanladı

Arınç, istifa iddialarını yalanladı
Arınç, istifa iddialarını yalanladı
Arınç, "İstifa ettiğim yönündeki iddialar, Gezi Parkı olayları süresince basının bir bölümünde ısrarla gündemde tutulan senaryonun devamıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan ile yaşadığı Gezi Parkı gerilimi sonrası istifa ettiği ve Bakanlar Kurulu’nu terk ettiği yönündeki iddiaları yalanladı. Yazılı açıklama yapan Arınç “Bu haber , Gezi Parkı olayları süresince basının bir bölümünde ısrarla gündemde tutulan bir senaryonun da devamıdır” dedi.
Taraf gazetesi dün “Arınç’ı istifadan Gül döndürdü” başlığıyla verdiği haberinde şu iddiaları dile getirmişti: “Erdoğan, Tunus’a gidince Başbakanlığa vekâlet eden Arınç’ın Gezi olaylarıyla ilgili önce Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesi, ardından çevre duyarlılığı olan protestocu göstericilerden özür dilemesi, verilen mesajı aldıklarını açıklaması, gerekirse referanduma bile gidebileceklerini belirtmesi Başbakan Erdoğan’ı rahatsız etmiş. Erdoğan geziden döndükten sonra 10 Haziran günü Ankara ’da yapılan ve 6.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Erdoğan’la Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasında büyük bir tartışma yaşanmış. Tartışmanın ardından Bülent Arınç, “Hem bakanlıktan hem de partiden istifa ediyorum” diyerek toplantıyı terk etmiş. Arınç, koridorda diğer bakanlar tarafından ikna edilemeyince konu acilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e iletilmiş. Gül’ün ikna çabaları sonuç verince Arınç istifadan vazgeçmiş.”

‘Senaryonun devamıdır’

Haber üzerine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şunları dile getirdi: “Bakanlar Kurulu’nu terk ettiğim, hem bakanlıktan, hem partiden istifa ettiğim, bakan arkadaşlarımın beni ikna etmeye çalıştığı ve sonunda Cumhurbaşkanımızın devreye girerek istifadan geri döndürdüğü iddiası tamamen asılsızdır. Ayrıca bu haber, Gezi Parkı olayları süresince basının bir bölümünde ısrarla gündemde tutulan bir senaryonun da devamıdır. Bu senaryo; Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve benim aramda görüş, üslup ve yaklaşım farklılıklarının olduğunu uydurarak bir fitne çıkarmayı amaçlamaktadır. Sayın Başbakanımızı ‘yalnızlaştırmayı’ ve ‘kötü’ göstermeyi, partimizi parçalamayı amaçlayan bu kirli senaryonun hiçbir tesiri ve anlamı olmadığını altını çizerek belirtmeliyim.”

‘Haber yapmak suç’

Arınç’ın Bakanlar Kurulu toplantısında istifa ettiği yönündeki soruları yanıtlayan AB Bakanı Egmen Bağış, “ Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanlar Kurulu toplantıları özeldir. Özel görüşmelerle ilgili bilgi vermek bir suçtur. Bu iddiaları dillendirenler, suç işlediklerini unutmasınlar. Bu saatten sonra da Sayın Arınç’la Sayın Erdoğan arasına, Sayın Gül’le Sayın Arınç arasına kimse fitne sokmaya kalkmasın” diye konuştu.