Arınç: Kuşatmak istiyorlar

TBMM Başkanı Arınç, Meclis'e müdahale etme arzusunda olan kurumlar olduğunu ileri sürdü: Bizi kuşatmak istiyorlar.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, TBMM'nin kuşatılmak istendiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı makamını 'Süpermen'e benzeten Arınç, "Yetkisi olağanüstü, sorumluluğu sıfır" diye konuştu. Arınç, Kanal 7'de dün katıldığı 'Başkent Kulisi' programında şu mesajları verdi:
Dink bizden biriydi: Taziye için Dink'in evine gittim. Bir Anadolu evinden farksızdı. Bizden biriydi. Eşinin metanetine duygu ve düşüncelerine o gün hayran kaldım. Yanılmadığımı cenaze töreninde de anladım.
Sırt sıvazlama vahim: (Dink'in katil zanlısına polis ve jandarmanın kahraman muamelesi yapmasıyla ilgili) Sırt sıvazlamalar, teşvik edici 'Aslanım, kaplanım' ifadeleri cinayet kadar vahim, çirkin, düşündürücü.
Derin devletin tarifi yok: Geçmişte de başbakanlar ve siyasetçilerce kullanılan bu kavramın tarifi bulunmuyor. Devlet, anayasal bir kurumdur. Derin devlet de Anayasa'daki bu tanıma uymayan hukukdışı işlemler yapan, devletin içinde veya dışındaki birtakım oluşumlardır.
Müdahale var: Keşke yasamaya bari tek başına başkalarının müdahalesi olmadan sahip olsak diye zaman zaman düşünürüm. Çünkü bu yetkimize bile bazı kurumlar tarafından müdahale edilebiliyor, edilmek isteniyor ve kuşatılmak arzu ediliyor. Buna karşı duruyoruz. Yetki paylaşımı konusunda anayasal kurallar dikkate alınmalı.
Silahlı yemin iğrenç: (Kuvayı Milliye derneğinin yemin töreni) Korkunç ve iğrençti. Oradakilere yön veren bazı çevreler iki-üç yıldır bir kampanya sürdürüyor. Bazı kişiler (Yalçın Küçük'ü kastediyor) televizyon programlarında soyadlara bakarak komplo teorileri üretiyor.
Sezer'e eleştiri: ABD, Fransa ve Almanya'yla Anglosakson ülkelerindeki laiklik anlayışı farklıdır. Bu ülkeler demokratik, ama anayasalarında devletin bağlı olduğu kilisenin adı yazmaktadır. 'Laiklik din ve vicdan özgürlüğü değildir' sözü yanlış. 'Temel hak ve özgürlükler, laiklik açısından kısıtlanabilir' yaklaşımına da katılmak mümkün değil.
'Süpermen gibi cumhurbaşkanı'
Cumhurbaşkanı Süpermen gibi: Bir kişi cumhurbaşkanı seçiliyor, yedi yıl işbaşında kalıyor ve çok büyük yetkiler kullanıyor. Olağanüstü, süpermen gibi... Peki sorumluluk var mı? Sıfır sorumluluk. Tek başına yaptığı tasarruflar bile yargı yetkisi dışında. Bu kadar yetki cumhurbaşkanı tarafından kullanılmalı mıdır? Hayır, bir kısmında başbakan, bir kısmında Meclis yetkili olmalıdır. Eğer sorumlu olmayacaksa, sembolik yetkiler tanımak suretiyle, 'Siz şurada devletin birliğini temsil edin' diyebiliriz.