Arınç: Milliyetçi söylemli partileri güçlendirmek için yapmış olabilirler

Arınç: Milliyetçi söylemli partileri güçlendirmek için yapmış olabilirler
Arınç: Milliyetçi söylemli partileri güçlendirmek için yapmış olabilirler

Arınç?a göre saldırı hemen belli bir örgüte fatura edilmemeli.

Gül: Saldırının önünde arkasında ne var, öğreneceğiz. Çelik: Kurt puslu havayı sever. Tokat Valisi: Saldırıyı üstlenen olmadı
ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, isim vermeden Tokat’taki terörist saldırının MHP’nin güçlenmesini isteyenlerin işi olabileceğini ileri sürerek, “Türkiye’de daha çok ses getirecek, milliyetçi duyguları daha fazla körükleyecek, özellikle bu söylem içerisinde siyaset yapan partilerin işini biraz daha kolaylaştıracak bir eylemi çok akıllıca planlamış olabilirler” dedi.  Cumburbaşkanı Gül, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde yedi askerin şehit olduğu saldırının ‘önünde arkasında ne olduğunu anlamak üzere istihbarat birimleriyle görüşeceğini’ söyledi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Bizim perşembe günleri devlet birimleriyle toplantılarımız var. Yarın (bugün) istihbarat birimlerine de soracağım. Bu işin önünde arkasında ne var? Onu anlamaya çalışacağız.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay: Acılı bir gün yaşıyoruz. Bölgede operasyonlar sürüyor. Failler, sorumlular ile ilgili çalışmalar sürüyor. İnanıyorum mutlaka bulacağız ve bu hainler, teröristler inşallah cezasını görecek.  

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Şu ana kadar saldırıyı üstlenmiş bir örgüt bulunmamaktadır. Henüz tam pazılları bir araya getirip tam bir tablo çıkarmış noktada değilim, ama bu işle ilgili olanları bir araya getirdiğimde Türkiye’de daha çok ses getirecek, milliyetçi duyguları daha fazla körükleyecek özellikle bu söylem içerisinde siyaset yapan partilerin işini biraz daha kolaylaştıracak bir eylemi çok akıllıca planlamış olabilirler.Türkiye’de son zamanlarda pek çok bilgi ve belgede henüz bir yargı sonucuna ulaşmamış olmakla birlikte kısmen teyit edilen, kısmen inkâr edilen pek çok konuşma, pek çok bağlantı Türkiye’de yapılan eylemlerin belli örgütlere izafe edilmesinde biraz daha dikkatli olmamızı gerekiyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Türkiye’nin ne zaman demokrasinin standardı yükselirse bir bakıyorsunuz bir karanlık el derhal devreye giriyor ve düğmeye basıyor. Biz bu filmleri daha önce de gördük. Kurt puslu havadan hoşlanır, teröristler refahın, huzurun, barışın olduğu bir yerde doğsalar bile büyüyemez ve ürüyemez. 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay:  Hepimiz çok üzgünüz. Türkiye, demokrasisini ne zaman kurmaya, iç barışını ne zaman sağlam temellere oturtmaya kalksa, bu doğrultuda bir adım atsa, geçmiş yıllarda da bunun örneklerini gördük, bir tuzak kuruluyor.

Ergün Dağlıca’yı hatırlattı
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün: Aktütün Karakolu saldırısı, Dağlıca baskını gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Ben iklim açısından söylüyorum. Tokat’ta yıllardır bu boyutlarda bir terör olayı yaşanmazken bir karakol devriyesi yapan askerlerin sisli bir havada baskına uğraması, Tokat’taki çok spesifik bir nedene ya da Tokat’ta vaktiyle eylemler yapmış TİKKO, DHKP/C gibi örgütlerin yeniden eylem kabiliyeti kazandığına mı işaret eder yoksa araştırmalar başka şeyi mi ortaya koyacaktır? Bunları görmek lazım.