Arınç soruşturmasında mahkemeye sevkedilen üç asker serbest

Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramanın başlaması sonrasında gözaltına alınan ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedilen 3 askeri personel serbest bırakıldı.

ANKARA - 25 Aralık’ta gözaltına alınan sekiz asker ve bir telefon görüşmesinde ‘belge imha ettiklerini’ anlattığı iddia edilen bir er dün adliyede savcılar tarafından sorgulandı. İki albay ile bir binbaşı tutuklanmaları talebiyle gece mahkemeye sevk edilirken, beş asker serbest bırakıldı. 

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedilen 3 askeri personel, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi yargıçlığında yargıç karşısına çıkarıldı.Bu kişiler, mahkeme sorgularının ardından serbest bırakıldı.

MİT: Soruşturmanın dışındayız
S.T’nin babasıyla yaptığı konuşmanın MİT tarafında kaydedildiği iddialarına ise dün MİT’ten tepki geldi. MİT, şu açıklamayı yaptı:
“Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda arama yapılmasını sağlayan telefon dinlemesinin ilgili başkanlıkta görevli bir asker için Ankara bölge için çıkarılan istihbari dinleme kararı sonucu yapıldığı yolunda gerçek dışı haberler yayımlanmıştır. Teşkilatımızca bahse konu soruşturmanın hiçbir evresinde yer almamış olup bu itibarla herhangi bir dinleme kararının istihsali (üretimi) söz konusu değildir.” (Radikal)