Arınç sözünden dönmedi

Arınç, Ege sorununa ilişkin sözleri nedeniyle 'bilip bilmeden' eleştirildiğini belirterek "Diplomaside jest olur" dedi.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'nin birikmiş dış politika sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu, bu sorunların 'sloganlarla statik davranarak' çözülemeyeceğini belirterek, "Dış politika statik, durağan değildir. Şartlar değişirse, pek çok olayda yeni bazı jestler, olaylar gündeme gelebilir" dedi. Arınç Lüksemburg'a hareketinden önce, basın toplantısında gazetecilerin 'casus belli' (savaş nedeni) açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.
'Eleştiri dozu aşıldı'
Gazetecilerin, Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile çıkarmasını Türkiye'nin savaş nedeni (casus belli) sayması konusundaki tavrını değiştirmesine ilişkin sözleri ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün açıklamalarını anımsatması üzerine Arınç şu yanıtı verdi: "Bazı siyasetçiler ve bazı gazetelerin, bu konuda bilir bilmez beni suçlayacak bazı ifadelerle tartışmaya katıldıklarını gördüm. Gaflet ve ihanete varacak cümlelerle de eleştiri dozunu aşan bazı söz ve yazılar da, hepinizin malumu."
Parlamenter diplomasi
Özel düşüncelerini, bir yemek sırasında soruyu soran gazeteciye aktardığını, bunu televizyon ekranlarında herkesin önünde ifade etmediğini anlatan Arınç, bunun 'özel' bir konu olduğunu ancak açıklanmasında da yarar olduğunu gördüğünü belirtti. Hükümetlerin yürüttüğü dış politikaya herkesin olumlu katkılarda bulunduğuna işaret eden Arınç, bugüne kadarki dış politikada bir eksikliği saptadıklarını ve gidermeye çalıştıklarını söyledi. Bülent Arınç, Türkiye'de bazı kişilerin parlamenter diplomasiden haberdar olmadığını, diplomasiyi sadece kendilerine has bir meziyet olarak gördüğünü savundu.
'Konuşmak hakkım'
Arınç, Anayasa'nın 87. ve 92. maddelerinin savaş ilanı ve savaş haline karar verme yetkisini TBMM'ye verdiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:
"Böylesine ciddi bir olayı kendisi için görev sayan TBMM'nin Başkanı olarak 'casus belli' konusunda konuşmam gerekiyorsa, bu önce benim görevimdir, herkesten daha çok, herkesten daha fazla, daha önce bu konuyu konuşabilirim ve görüşebilirim. Tek bir şartı var; Türkiye'de dış politikamızın temel hedefi, milli çıkarlarımızın korunmasıdır. Milli çıkarlarımıza aykırı hiçbir söylemde bulunamayız, hiçbir şey yapamaz ve davranışta bulunamayız. TBMM'nin tespit ettiği ve aldığı bütün kararlara saygılıyız. Milli çıkarlarımız gereği ise en ağır ve en zor kararları da oybirliği ile alacak güçteyiz."
Arınç, bunun sadece 1995'te alınmış bir bildiri metni değil, 1976'dan bu yana hükümetlerin takip ettiği dış politika konusu olduğunu bildirdi. Arınç, şöyle devam etti:
Suriye örneği
"Tabii, 'casus belli'yi, Türkçe okunuşuyla 'Casus belli' diye yazarsanız, gazeteler için güzel başlıklar çıkabilir. Ama bu konu, Türkiye'nin çıkarlarını korumak için aldığı ve uyguladığı bir karardır. Sonradan hangi değişikliklere uğradığı, bunu da merak edenlerin öğrenmesinde fayda var. Kaldı ki siz temel çıkarlarımızı hedef alıp ve bu konuya uygun hareket ederseniz başarılı olursunuz. Dış politika statik, durağan değildir. Şartlar değişirse pek çok olayda yeni bazı jestler, olaylar gündeme gelebilir. Türkiye ile Suriye ilişkileri çok iyi bir noktaya gelmişse, bundan beş yıl önce neredeyse birbiriyle harp edecek iki ülke vardı. Karşılıklı jestler yapıldı.
Bugün örnek gösterilen bir dostluk ve kardeşlik noktasına geldi. Bulgaristan, Kafkas ülkeleri ile olan durumlarımıza bakınız. Irak'ta bile değişen şartlara karşı dış politika kendisini yenilemek ihtiyacı gösteriyor."
'Yeni bir açılım gerekli'
Arınç, "casus belli, böyle kalmasında yarar vardır. Türkiye'nin ulusal çıkarlarına uygundur" diyenlere saygı duyduklarını vurgulayarak, "Ancak bu konuda özellikle hükümetin yeni bir açılıma, yeni bir davranışa, yeni bir hadiseye eğer ihtiyaç duyabilirse böyle bir açılımın da faydalı olacağını söylemenin ülkeye zararı yoktur. Sözlerimi oraya, buraya çekmeye, çarpıtmaya kimsenin haddi olamaz."


    http://www.radikal.com.tr/7436067436060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.