Arınç: Suriye helikopterini biz düşürdük

Arınç: Suriye helikopterini biz düşürdük
Arınç: Suriye helikopterini biz düşürdük
Bülent Arınç, sınır ihlali yapan Suriye helikopterini Türkiye'nin düşürdüğünü açıkladı.

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F- 16 savaş uçakları sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterini düşürdü.

Olay dün öğleden sonra meydana geldi. Suriye ordusuna ait M- 17 tipi askeri helikopter, Hatay'ın Yayladağ İlçesi yakınlarında sınır ihlali yaptı. Hava sahasına 2 kilometre giren Suriye helikopteri yapılan uyarılara rağmen ihlali sürdürünce, Malatya Erhaç Üssü'nden saat 14.25'te savaş uçakları havalandı. Bölgeye ulaşan 2 F- 16 savaş uçağı füze atışıyla Suriye helikopterini vurdu.

Pilotlar Suriyeli muhaliflerin elinde mi?


Yayladağı İlçesi'ndeki Topraktutan Karakolu'na 400 metre uzaklıkta, sınırın Suriye tarafına düşen helikopterdeki 2 pilot ve 1 teknik personel bölgeyi kontrol altında tutan muhaliflerin eline geçti. İddiaya göre muhalifler, helikopterdeki 3 personeli öldürdü.

Sınırdaki Türk köylerinden olayı görenler, "Bir anda gürültülü bir patlama oldu. Helikopterin düştüğünü gördük" dedi. 

Türkiye'nin hamlesi dünyada flaş haber oldu


İKAZ EDİLDİ, UYARILDI

Başbakan Yardımcısı Arınç, Suriye'ye ait helikopterin düşürülmesiyle ilgili, "Suriye’ye ait bir adet M-17 helikopteri Hatay Yayladağı Güveççi bölgesinde 2 km Türkiye’ye hudut ihlalinde bulunmuş. Hava savunma unsurları tarafından sürekli ikaz edilmiş, ihlallerin devam etmesi üzerine Malatya’dan havalanan uçaklarımız tarafından saat 14.25’te füzeyle vurulması sonucu helikopterin Suriye topraklarına düştüğü tespit edilmiştir.” dedi.

Arınç, helikopterin vurulmasının, Türkiye’nin daha önceden Suriye’ye yönelik değişikliğe gittiği askeri angajman kuralları çerçevesinde yapıldığının altını çizdi.

Diplomatik kaynaklar ise paraşütlü mürettebatın ise Suriye topraklarına indiğini ifade etti. Olayla ilgili radar telsiz kayıtları da toplanıyor. Dışişleri Bakanlığı söz konusu bilgileri başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere bütün yabancı misyonlarla paylaşacak. Suriye helikopterleri geçmişte de mülteci kampları ve muhalif savaşçılarla ilgili istihbarat toplama amaçlı uçuşlarda Türk hava sahasına yaklaşmış ama uyarıların ardından geri dönmüştü. Üst düzey bir yetkili, “Başlangıçta bu uçuş da benzer bir uçuş zannedildi. Ancak ısrarla hava sahamıza doğru gelmesi üzerine angajman kurallarının gereği yapıldı” dedi. Suriye tarafı ise diplomatik tepki gösterdi.

Türk jeti vurulmuştu
Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik geçen yıl da bir Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesine sahne olmuştu. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4 keşif uçağı Akdeniz semalarında 22 Haziran 2012 tarihinde düşürülmüş, iki pilot şehit olmuştu. Bu olayın ardından Türk Hükümeti yeni angajman kuralları ilan ederek, Suriye ordusuna ait hava unsurlarının Türkiye sınırına 2 milden fazla yaklaşması halinde müdahale edileceğini açıklamıştı..

Genelkurmay iz bilgilerini yayınladı

GENELKURMAY: UYARILARI DİKKATE ALMADI

M-17 tipi bir Suriye helikopteri, Türkiye hududuna 26 NM mesafede iken, 16 Eylül 2013 saat 13.41'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi(BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alınmış, hududa 5 NM kalıncaya kadar Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (Diyarbakır) tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapılmış, buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etmiş ve saat 14.25'te Hatay/Yayladağ'a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km. derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada Hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27'de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km. Suriye tarafına düşmüştür.

Davutoğlu: Kimse cüret edemeyecek

Suriye sınırında helikopter düştü
 

Radikal’in edindiği bilgilere göre, Suriye helikopterinin düşürülmesiyle sonuçlanan olay adım adım şöyle gelişti:

- Suriye ordusuna ait helikopter Türkiye sınırına 5 mil yaklaşınca, Suriye hava unsurlarına yönelik geçen yıl Türk savaş uçağının düşürülmesinin ardından değiştirilen yeni angajman kuralları uygulandı. Bu çerçevede helikopter pilotu ‘daha fazla yaklaşma’ diye uyarıldı, geri dönmesi talep edildi. Ancak helikopter yaklaşmaya devam etti.
- Bunun üzerine devriye görevinde olan Türk jetlerine durum bilgisi verildi. Bu sırada helikopter sınıra 2 mil yaklaştığında telsizle helikopterdeki politlara dönmeleri için bir uyarı daha yapıldı. Jetler bölgeye gelene kadar Suriye helikopteri Türk hava sahasına giriş yaptı ve 1 mil kadar ilerledi. Son uyarıları da dinlemediği için F-16’lara ‘vur’ emri verildi.
-‘Vur’ emri verilen Türk jetleri, helikoptere ateş açtı. Vurduğu anda havaya uçuracak silah sistemleri yerine helikoptere hasar verecek mühimmat tercih edildi. Suriye helikopteri vurulduktan sonra güneye doğru irtifa kaybederek uçmaya başladı. Helikopter sınırı güneye doğru 400 metre geçtikten sonra helikopter pilotu atladı.