Arınç, tepkiler nedeniyle töreni erken terk etti

Gönüllü gittiği Şırnak'ta şehit düşen 43 yaşındaki Yarbay Melih Gülova, Manisa'da gözyaşları ve tepkiler arasında son yolculuğuna uğurlandı.

MANİSA - Gönüllü gittiği Şırnak'ta şehit düşen 43 yaşındaki Yarbay Melih Gülova, Manisa'da gözyaşları ve tepkiler arasında son yolculuğuna uğurlandı. Yağmura rağmen yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı cenaze törenine gelen AKP Manisa Milletvekili ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, hemşerilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Arınç, tören yürüyüşünü yarıda kesip mezarlığa gitmeden kentten ayrıldı.
Gülova için Hatuniye Camisi'nde askeri tören düzenlendi. Gülova'nın cenazesi, Manisa Devlet Hastanesi Morgu'ndan yakınları tarafından alınırken, alkışlar ve tekbirler eşliğinde camiye getirildi. Bu sırada cami avlusunda ve çevresinde toplanan 20 bin kişi de, 'Dişe diş kana kan intikam', 'Bayrağa uzanan eller kırılsın', 'Apo'yu asın' sloganları atıp teröre lanet yağdırdı, 'Şehit olun vatanımızı satmayın', 'Çürük raporu almadı, yan gelip yatmadı', 'Şehide kelle, teröriste sayın, komutana mayın' pankartları taşıdı.
Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına, katılanlar arasında, Gülova'nın yakınlarının yanı sıra eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök de vardı. Manisa Esnaf Odaları'nın çağrısı üzerine çoğu esnaf da işyerini kapattı, binlerce ev ve işyeri Türk bayraklarıyla donatıldı.
Arınç'ın cami avlusuna gelip saf tuttuğu sırada 'Hainler dışarı', 'Manisa seninle rezil oluyor', 'Meclis Başkanı devlet düşmanı', 'Arınç dışarı', 'PKK Meclis'te', 'AKP-PKK omuz omuza', 'Tayyip oğlunu Şırnak'a gönder', sloganları atan hemşerileri hükümeti de protesto etti. Geniş güvenlik önlemleri arasında törene katılan Arınç, bir ara şehidin ailesine taziyede bulunmak istedi, ancak bu isteği reddedildi. Törende ağabeyinin tabutu önünde selam verip ağlayan yüzbaşı Selçuk Gülova güçlükle teskin edildi. Namazının ardından askeri tören mangası tarafından 200 metre omuzlarda taşınan şehidin cenazesi, Valilik Binası önünde top arabasına konuldu. Şehidin yakınları ve Arınç'ın da bulunduğu protokol top arabasının arkasında tekbirler ve dualar eşliğinde bir süre yürüdü. Tepkilerin yoğunlaşması üzerine kortej belediye binası önüne geldiğinde polis kordonundan ayrılan Arınç, daha sonra yaptığı açıklamada da protestoculara tepki gösterdi:
"Birtakım gözü dönmüş insanlar, hükümet ve beni hedef haline getirecek sözler söyledi. Cenaze törenlerini, basit siyasi çekişmelere alet etmek kimseye yakışmaz, çok çirkindir. Hükümetle PKK'yı yan yana getirmek istiyorlar, benim için 'dışarı' diyorlar. Bu söylenen sözleri misliyle kendilerine iade ediyorum. Hiçbirine müstehak değilim. Yüzlerine misliyle iletiyorum. Başım dik, alnım açık."