Arınç: Tezkere kararı Meclis'in

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD ziyaretinin Chicago durağında, aralarında ABD'li işadamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu bir grupla görüştü.

¨CHICAGO - TBMM Başkanı Bülent Arınç, ABD ziyaretinin Chicago durağında, aralarında ABD'li işadamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu bir grupla görüştü. Arınç, '1 Mart tezkeresi reddinin ilişkilere verdiği zarar' konusundaki bir soruya şu yanıtı verdi:
"ABD, böyle bir kararı çıkarları için uygun görmeyebilir, ama Türkiye de demokrat ve egemen bir ülke. Halkın endişe ve tereddüdü giderilmeliydi. O süreçte ABD'li yetkililer, kamuoyu ve hükümeti yeterince ikna edemedi, yapacakları işler konusunda yeterli bilgi vermedi. Yani 1 Mart tezkeresini parlamentonun aldığı bir karar olarak görmek lazım."
Arınç şöyle devam etti: "Sizi ikna edemezlerse, sizinle görüşme tenezzülünde bulunmazlarsa, 'Biz istiyoruz siz yapacaksınız' havasına girerlerse, bilmiyorum belki eskiden böyle oluyordu ama bundan sonra böyle olmayacak. Bunu bilmelerinde fayda oldu. Bu 'Yeni Türkiye'nin tanıtımı oldu. Yeni Türkiye eşit şartlarda, başı dik, alnı açık olarak 'Gelin, konuşalım ortak paydada buluşalım' demiştir."


    http://www.radikal.com.tr/7476087476080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.