Arınç: Türk askeri teslim olmaz

Sekiz askere Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in ardından AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç'tan da eleştiri geldi.
Kanal 24'te dün katıldığı programda, Dağlıca saldırısına değinen Arınç şunları söyledi:

ANKARA - Sekiz askere Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in ardından AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç'tan da eleştiri geldi.
Kanal 24'te dün katıldığı programda, Dağlıca saldırısına değinen Arınç şunları söyledi: "Peki bu olay nasıl oldu? 200 kişi bir anda girdiyse termal kameralar bir işe yaramadı mı? Bu istihbarat nerede? Söyleyeceğim çok şey var da söyleyemiyorum. En sonunda da sekiz askeri kaçırdılar, ondan sonra da teslim edildiler. Teslim edilme töreni daha büyük bir fecaat oldu. Genelkurmay'ın açıklamasına bakın. 'İrtibat kesilen askerlerimizin silahlı kuvvetlerle irtibatı sağlandı'. Ben bundan bir şey anlamadım. Bir şey anladım da... Bakkal Hasan, Hüseyin, Ali bir şey anlamadı. Bir taraf diyor ki, 'Teslim alındı', bir taraf diyor ki, 'Kaçırıldı', bir taraf diyor ki, 'Zorla götürüldü'. Hiçbir Türk askeri mücadele ettiği ekibe teslim olmaz, tarihimiz bunu yazmıyor."
Adalet Bakanı Şahin askerler için şöyle demişti: "TSK mensuplarının herhangi birinin veya bir bölümünün bölücü terör örgütünün eline geçmiş olmasından büyük üzüntü duyduğumu T.C. vatandaşı olarak belirtmeliyim. TSK'nın hiçbir mensubu böyle bir duruma düşmemeliydi. Dolayısıyla kendilerinin kurtulmuş olmasından fazla bir sevinç duyamadığımı ifade etmek istiyorum."
Şahin'in açıklamalarına asker aileleri tepki gösterirken, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Bakanlar Kurulu toplantısında,
askerlerin ikisinin PKK ajanı olabileceğini söylediği de iddia edilmişti. Bu iddia aynı toplantıda bulunan Şahin tarafından yalanlamıştı.