Arınç ve Gökçek hakkında inceleme başlatıldı

Arınç ve Gökçek hakkında inceleme başlatıldı
Arınç ve Gökçek hakkında inceleme başlatıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında inceleme başlattı.

RADİKAL- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında inceleme başlattı. Bülent Arınç'ın dünkü 'Melih Göçek bu yapının kucağında oturmuştur ve Ankara'yı bu yapıya parsel parsel satmıştır' demişti. Bu açıklaması üzerine ardı ardına Arınç ve Gökçek için suç duyuruları geldi. Arınç'ın 'görevi kötüye kullanma' ve 'suçu gizleme' suçlarını işlediği iddia ediliyor. Gökçek'in ise 'zimmet' ve 'görevi kötüye kullanma' suçunu işlediği öne sürülüyor. Eğer savcılık suç unsuruna rastlarsa, Gökçek için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istenecek. Bülent Arınç için ise dokunulmazlığı nedeniyle fezleke düzenlenerek Meclis'e gönderilecek.

Arınç'tan Gökçek'e sert yanıt: 8 Haziran'dan sonra hesabını sorarım

Melih Gökçek'ten Bülent Arınç'a yanıt

Arınç bombaladı, Gökçek televizyon programını iptal etti

Mansur Yavaş'tan Bülent Arınç mesajı!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili sözleri üzerine hem muhalefet partileri hem de sivil toplum örgütleri harekete geçti.Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek başta olmak üzere bilip de paylaşmayan, görüp de söylemeyen herkesin suçlu olduğunu iddia ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'genel suç duyurusunda' bulundu. CHP ise Başbakan Davutoğlu'nu Gökçek ile ilgili olarak harekete geçmeye çağırdı.Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Gökçek ile ilgili olarak Ankara'nın parsel parsel satılması, plan değişiklikleri açıklamalarının Bülent Arınç'ı kurtarmadığına dikkat çekti.Candan, "Bilip de söylememek suçtur. Biz Oda olarak Gökçek başta olmak üzere bilip de paylaşmayan, görüp de söylemeyen, planlarda imzası olan herkes hakkında 'genel bir suç duyurusunda' bulunduk. Buna Arınç da dahildir" dedi.

"NEVİN HANIM ÜZÜLMESİN DİYE..."

"Arınç, Nevin Hanım üzülür, diye daha fazlasını söylemeyeceğini, belirtti" diyen Candan, "Nevin Hanımı üzmemek için Türk halkını üzüyorlar. Bir partinin menfaatine, bir halkın menfaatini kurban etmek erdem değildir. Kimse bu kadar kirliliğin içinde temiz kalamaz" dedi.

"PARSEL PARSEL HESAP VERECEKLER"

Candan "Cumhuriyet savcılarının işini kolaylaştırdık, suç duyurusunda bulunduk, yıllardır bunları söylüyoruz ve mücadele ediyoruz 300 davamız var. Bu sürecin kapanmasına izin vermeyeceğiz, tanık ve itiraflar ortada, hükümet sözcüsü Gökçek’i ihbar etti " dedi. Sözlerini şöyle sürdürdü:

"Parselleri belirleyenler, parselleri ucuza kapatanlar, parsel parsel satanlar, plan değişikliği teklif edenler, emsal arttıranlar, plan değişikliğini onaylayanlar, pay alanlar, Gökçek'e soruşturma izni vermeyenler, göz yumanlar, bilip de konuşmayanlar, aday gösterenler hepsi sorumlu. Parsel parsel yargı önünde hesap verecekler. Biz de bunu adım adım takip edeceğiz, kaçak sarayda olduğu gibi. Parsel parsel dağıttılar, şimdi parsel parsel dağılacaklar" dedi"

Arınç'ın açıkladığı gibi 100 değil, bizim Ankara ile ilgili 300 davamız var, Büyükşehir Belediye meclisinden her ay 120'ye yakın plan değişikliği ile ilgili meclis kararları geçiyor. Yılda bini aşkın plan değişikliği oluyor Ankara’da. Biz olanaklarımız ölçüsünde bir bölümüne dava açabiliyoruz. Açtığımız davalarda, Büyükşehir'in yanında Holdingler, Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kimi zaman şahıslar, Belediyenin yanında müdahil oluyor. Herkes bu satışın içerisinde, ben yapmadım diyerek kimse bu işten kurtulamaz, herkes bir gün adalet önünde yaptıklarının hesabını verecek. Atatürk Orman Çiftliğinde, kaçak sarayda, Eskişehir yolu aksı üzerinde ki emsal artırımların da, İncek’de ki katmerli emsal artışı ve plan değişikliklerinde, Çavundur'da, İmrahor'da, Lodumlu'da, Mühye'de, Beytepe'de, Alacaatlı'da, Pursaklarda, Dikmen Vadisi'nde, Oran'da, ODTÜ’de Ana Ulaşım Planında Ankara’nın her karış toprağındaki imar ve rant hareketlerinin müsebbibi bellidir. Türkiye , Türkiye olalı böyle satış görmedi. Uyuduğumuz her dakika, çocuklarımıza ait olan geleceğimiz, topraklarımız satılıyor. Arınç’ın söylemesi yetmez, hükümet sızlanma yeri değildir, gereğini yapsınlar hem de hemen. Partilerini değil halkı düşünsünler"

MUHALEFET HAREKETE GEÇTİ

Muhalefet, Arınç-Gökçek kavgasıyla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'bu açıklamalar' sonrasında ne yapacağını sordu. CHP Milletvekili Umut Oran, Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın, Gökçek için "Paralelcilere Ankara’yı parsel parsel satmıştır. İmar planında değişiklik yapmıştır… Oy almak için bu yapının kucağına oturmuştur. Adaylığına itiraz ettim hıncını çıkarıyor. Oğlunun milletvekilliğini garantilemek istiyor. Kimin nerede havlayacağını, hangi işlerini çevireceğini biliriz. Gökçek’le ilgili 100 konuyu seçimden sonra konuşmak isterim” sözlerini anımsattı.

"BAŞBAKANLIK TEFTİŞ KURULUNU HAREKETE GEÇİRECEK MİSİNİZ"

Oran, bu sözlerin ardından Başbakan Davutoğlu'na şu soruları yöneltti:

1. Yardımcınız, hükümet sözcünüz Sn. Arınç’ın bu sözleri bir suç ihbarı değil midir? Arınç’ın bu sözleri üzerine Mülkiye Müfettişlerine, Başbakanlık Teftiş Kurulu’na Gökçek’in tüm işlemlerinin incelenmesi, araştırılması talimatı verecek misiniz?

2. İ.Melih Gökçek’in de ‘paralel soruşturmasına’ katılması için savcılığa ihbarda bulunacak mısınız?

3. Gökçek’in usulsüzlüklerinin 100 ayrı konuyu oluşturduğu iddiası doğru mudur?

4. İ.Melih Gökçek’in ilişkileri selefinizin yönettiği diğer hükümetler ile mevcut hükümetinizde hiç gündeme gelmedi mi, neden kendisine karşı herhangi bir önlem alınmadı?

5. Türk Ceza Kanunu uyarınca bir suçun işlendiğini bildiği halde ihbar etmeyen kamu görevlisi de suç işlemiş olmuyor mu, bugünden itibaren hangi adımları atacaksınız?

6. İ.Melih Gökçek’in hükümetiniz içindeki uzantılarını saptamak için girişimde bulunacak mısınız?