Arınç: Yeni gösteriler olacağı istihbaratı var

Arınç: Yeni gösteriler olacağı istihbaratı var
Arınç: Yeni gösteriler olacağı istihbaratı var
Gezi Parkı eylemleriyle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, farklı amaç ve şekillerde yeni gösteriler olacağı yönünde istihbarata sahip olduklarını söyledi.

İSTANBULBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili de konuşan Arınç, farklı amaç ve şekillerde yeni protestolar olacağı yönünde istihbaratları olduğunu söyledi.

'Üniversitelerde ya da spor alanlarında' diyen Arınç, amacın mahalli seçimler öncesi korku ve endişe yaratmak olabileceğini ancak buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Gösterilerin hükümeti devirmek amacıyla yapılmış olabileceğini söyleyen Arınç, "Muhalefetin 'bu hükümet gitsin' demekten başka söyleyebileceği doğru bir şey yok. Siyaseten bu onların da hakkıdır. 'Bu hükümet kötü, yanlış işler yapıyor, gitsin. Ben ülkeme daha güzel hizmet edeceğim' diyebilirler ama bunun yeri Meclis'tir, Meclis dışında bütün Türkiye 'dir ama Türkiye'deki kanun, nizam ve gösterilen ölçüler içinde miting, toplantı yapmaktır, fikirlerini ifade etmektir.

Bu muhalefetin çok güçlü olmadığını ve hükümetin gidici olmadığını anlayanlar yıkarak, tahrip ederek, zarar vererek hükümeti çaresiz konuma getirmek istemiş olabilirler. Bunda başarılı olamadılar. Çünkü hükümetimiz güçlü. Bu iddia ettikleri hususların da hiçbir dayanağı yok, vicdanen de hiçbir dayanağı yok.

Dolayısıyla halkın itibar etmediği gösteriler haline geldi, halk karşı çıktı. Bu sözleriyle, bu davranışlarıyla bu zararlı işleri yapanlar da tamamen ortada kendi başlarına kaldılar" şeklinde konuştu.


‘İSTİHBARATIMIZ VAR’
"Özellikle sosyal medyada okullar açıldığında yeniden bir hareketlenme olacağına dair iddialar gündeme geliyor, size de ulaşıyordur. Tavrınız ne olacak?" sorusu üzerine Arınç, "Önümüzdeki dönemden itibaren bu protestoların farklı amaçlarla ve farklı şekillerde gündeme gelebileceği yönünde istihbaratımız var" dedi ve şunları söyledi:

En azından eylülden sonra üniversitelerin açılmasını bahane edebilirler, spor gösterilerini bahane edebilirler. Farklı günleri kendi amaçları bakımından çok önemli saydıkları için o günlerde yine geçmişte yaşadığımız olaylara benzer bir takım davranışlarda bulunabilirler.

Bunlara kesinlikle müsaade edilmez. Hukukun dışına çıkıldığı zaman hukuk devleti bunlara mutlaka karşı koyar. Biz de elimizdeki imkanlarla bunları önlemeye çalışırız. Bunda da mutlaka başarılı oluruz.

Önümüzdeki protesto eylemleriyle mahalli seçimlere giden süreç içinde Türkiye'yi daha çok karıştırmak herkesi bir korku ve endişe içerisine koymak, hükümeti bu yollarla daha kolay yıpratabileceklerini düşünmek birilerinin kafasında olabilir.


‘SEÇİMLE İLGİLİ OLABİLİR Mİ?’
Arınç, "Seçimlerle ilişkili olabileceğini mi düşünüyorsunuz?" sorusuna karşılık, gelecek seçimlerin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

"Unutmayın bu protestoları yapanlar siyasi amaçlarla mutlaka hareket ediyorlardır ama siyasi amaçlarla hareket etseler, demokratik sistemlerde bunun yöntemi bellidir" diyen Arınç, sokaktaki muhalefetin kanun dışında bir yol seçmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/1144086114408652

  YORUMLAR
  (52 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @xin isimli yorumcu - abduman

  demokrasi, farklılık, özgür yaşam gibi kavramlar bizim hiç inanmadığımız kavramlar değil, gayemiz ve gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğimiz en temel haklarımızdır. seçim barajı bu ülkeye silah zoruyla gelmişse, gerekirse silah zoruyla gider. meydanlarda gösteri hakkı şiddetle bastırılmış ve çalınmışsa, gerekirse şiddet yoluyla geri alınır. yavuz hırsız misali üste çıkmaya kalkmayın. ayrıca türkiyede zaten hiç müslüman-sunni olmayan bir başbakan oldu mu ki? hayır yani biz mi ıskaladık, gözümüzden mi kaçtı? hani memleketin yüzde bilmem kaçı müslüman sünni idi? ne zaman sunnilik bu ülkede baskı altına alınmak istenen azınlığa dönüştü? hayır yani ben de sünniyim, daha önümü kesen, gırtlağıma bıçak dayayan, namazıma, orucuma karışan olmadı. maşallah zaten okullarda, diyanetin kurslarında o kadar eğitim gördük, memlekette sunnilik dışında inançlar olduğunu 15 yaşımıza gelene kadar duymadık. 10 senedir iktidardasınız yahu el insaf. hala neyin mağdur edebiyatı bu?

  . - hasbhasb

  "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" diye bir söz duymuşlar mı? Yoksa üç maymunu oynamaya devam mı ediyorlar?

  teşekkürler istihbarat...:) - eren72

  inan hiçbir şey beni bu bilgi kadar mutlu edemezdi...desene bu yılı meydanlarda geçireceğiz.hatta bir dahaki yılı da, sonrakini de... YAŞASIN BAĞZI ŞEYLER...

  Bos adam - marj

  Kocaman bir halka ciz, ortasini bos birak, iste o sensin Bulent Arinc. Istihbarata gerek yok, eger gosteri olmazsa ayip, yasayan halklar diktatorluge ve zorbaliga bas kaldirirlar. Bas kaldirmayan halk yenilmis ve ezilmis halktir, aynen sizin secmeniniz gibi.

  Bizde istihbarat yok ama... - dercide

  Bunu öngörmek için ne istihbarata ne de vahye ihtiyaç var. Ötekileştirici, dışlayıcı ve kitleleri birbirine karşı bölen dil ve icraat ile aşırı merkeziyetçi ve otokrat politikalar ve kurumsal vesayet uygulamaları devam ettiği müddetçe, kısacası sistem mağdur yaratmaya devam ettiği sürece, insanlar insan olmalarının gereği şikayetlerini dile getireceklerdir elbet.

  Orda durun... - @xin

  Kimse burayı mısırla karıştırmasın.Seçilmiş bir iktidarı ister beğenin ister beğenmeyin ucuz yollarla düşürmeye çalışmak kalleşliktir.Bir ülkenin yarısı bir iktidarı seçsin ve sen sırf bu iktidar muhafazakar ve sünni olduğu için , bu kin ve kıskançlıkla bu düşmanlıkla demokrasi ,farklılık , özgür yaşam benzeri hiç inanmadığın kavramların da arkasına sığınarak müslüman düşmanlığını yapıp yıkmak iste! Yok öyle yağma...Bu ülkede hukuksal ve demokratik yöntemler sonuna kadar kullanılmadan basit darbeci yollara başvurmak daha kolay kaçıyor herhalde...Bunları söylemek için 'iktidar yandaşı' olmak gerekmez sadece vicdanlı olmak ve her durumda doğruyu söyleyebilmek kafidir .

  üst düzey istihbarat - müştak

  istihbaratı başbakandan aldınız sanırım.