Arınç: Yetkim olsa Zahit Akman'ı görevden alırdım

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, RTÜK üyelerini görevden alma yetkisinin bulunmadığını anımsatarak, “Eğer yetkim içinde olsaydı böyle bir başkanın (Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman) görevde kalmasına asla izin vermezdim” dedi.
TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Arınç, eski RTÜK Başkanı Akman’a ilişkin iddialar üzerine ‘görevden ayrılmasını’ istediğini anımsatarak, “Üst Kurul üyelerinin görevden alınması konusunda maalesef Bakanlığımın bir yetkisi bulunmamaktadır. Açıkça söylüyorum, eğer yetki ve sorumluluğum içinde olsaydı böyle bir başkanın görevde bulunmasına asla izin vermezdim. Bu, benim için açıktır. RTÜK ve diğer üst kurullarla ilgili olarak eğer hükümetimizin ve bakanlarımızın yetki ve sorumluluklarını artırma noktasında bir düşünceniz varsa, kanun teklifi verirseniz memnun olurum ve bunu da desteklerim” diye konuştu.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bütçe konuşmasındaki üslubuna yönelik eleştirileri de yanıtlayan Arınç, herkesin birbirinin çirkin, yakışıksız, küçültücü üslubundan şikâyetçi olduğunu, bunun özellikle son zamanlarda fazlaca görüldüğünü söyledi. Arınç, “Dolayısıyla düne ait bir hata varsa onu kabullenip onun dışındakileri reddetmek durumunda kalırsak konuşmalar amacına ulaşmamış sayılır. Hepimizin bu konuda çok daha fazla özen göstermemiz lazım” dedi. “(Radikal)